تاریخ انتشار : یکشنبه 12 شهریور 1402 - 16:56
کد خبر : 2836

درخواست بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان آور در این سامانه

درخواست بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان آور در این سامانه
سرپرست اداره‌کل تعاون کار ورفاه اجتماعی لرستان با بیان اینکه کارگران می‌توانند درخواست بازنشستگی در این مشاغل را در سامانه http//: sakht.mcls.gov.ir ثبت کنند، گفت: نتیجه بررسی و رأی صادر شده از طریق درخواست‌کننده قابل‌پیگیری و رصد است و کارگران در صورت اعتراض به رای صادر شده توسط کمیته های بدوی و تجدید نظر در سایت مربوطه و یا مراجعه به ادارات تابعه نسبت به ثبت اعتراض خود اقدام کنند.

کارگران می‌توانند درخواست بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان آور را در سامانه http//: sakht.mcls.gov.ir ثبت کنند. نتیجه بررسی و رأی صادر شده از طریق درخواست‌کننده قابل‌پیگیری و رصد است و کارگران در صورت اعتراض به رای صادر شده توسط کمیته های بدوی و تجدید نظر در سایت مربوطه و یا مراجعه به ادارات تابعه نسبت به ثبت اعتراض خود اقدام کنند.

به گزارش کارگر ۲۴ به نقل از ایسنا؛ اداره‌کل تعاون کار ورفاه اجتماعی لرستان گفت: در پنج‌ماهه نخست امسال درخواست بازنشستگی پیش از موعد ۶۹۳ کارگر در مشاغل سخت و زیان‌آور استان تأیید شد.

سید فرهاد ناصری نیا امروز دوازدهم شهریورماه در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه طبق تبصره ۲ ماده ۷۶ قانون تامین اجتماعی، مشاغلی که به تناسب شغل، کارگر فشار جسمی و روحی بسیاری را متحمل می‌شود به عنوان مشاغل سخت و زیان‌آور تعریف شده‌اند، اظهار کرد: مطابق قانون بازنشستگی بیش از موعد در مشاغل سخت، کارگران با داشتن سابقه ۲۰ سال متوالی در پرداخت حق بیمه بدون شرط سنی در صورتی که سوابق بیمه‌ شده به صورت متناوب باشد باید ۲۵ سال حق بیمه پرداخت کرده باشد می‌توانند بازنشسته شوند.

وی با اشاره به درخواست‌های کارگران برای بهره مندی از بازنشستگی بیش از موعد در مشاغل سخت و زیان‌آور، افزود: طی پنج‌ماهه نخست سال جاری ۸۵۸ درخواست در کمیته بدوی توسط اعضای کمیته سخت و زیان‌آور استان مورد بررسی قرار گرفت که منجر به تایید ۶۰۳ درخواست شد.

سرپرست اداره‌کل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان با بیان اینکه برای بررسی این تعداد پرونده ۲۰ جلسه کمیته بدوی تشکیل شده است، بیان کرد: همچنین ۲۱۸ درخواست کارگران در کمیته تجدید نظر با تشکیل ۵ جلسه موزد بررسی قرار گرفتند که از این تعداد پرونده ۹۰ درخواست مورد تایید این کمیته قرار گرفت.

ناصری نیا ادامه داد: در مجموع در این پنج ماه امسال ۸۵۸ کارگر لرستانی با تایید در کیته های بدوی و تجدید نظر در مشاغل سخت و زیان‌آور بازنشسته شدند که برای مراحل نهایی به سازمان تامین اجتماعی استان ارسال شدند.

وی با بیان اینکه کارفرمایان موظف به ایمن‌سازی محیط کار و رعایت آئین‌نامه‌های مرتبط هستند، تصریح کرد: طبق قانون بازنشستگی پیش از موعد مشاغل سخت و زیان‌آور، کارگران بیمه شده این‌گونه مشاغل که بر اثر عوامل فیزیکی، شیمیایی، مکانیکی و بیولوژیکی محیط کار غیراستاندارد، تنشی بالاتر از ظرفیت طبیعی به آن‌ها وارد شود، می‌توانند تقاضای بازنشستگی بدهند.

سرپرست اداره‌کل تعاون کار ورفاه اجتماعی لرستان با بیان اینکه کارگران می‌توانند درخواست بازنشستگی در این مشاغل را در سامانه http//: sakht.mcls.gov.ir ثبت کنند، اضافه کرد: نتیجه بررسی و رأی صادر شده از طریق درخواست‌کننده قابل‌پیگیری و رصد است و کارگران در صورت اعتراض به رای صادر شده توسط کمیته های بدوی و تجدید نظر در سایت مربوطه و یا مراجعه به ادارات تابعه نسبت به ثبت اعتراض خود اقدام کنند.

ناصری نیا به برنامه‌ریزی برای افزایش بازرسی، آموزش ایمنی و بهداشت‌کار به کارگران و کارفرمایان و رفع خطراتی که در محیط کار متوجه کارگران است اشاره کرد و افزود: ایمنی و بهداشت‌کار کارگاه های مختلف توسط بازرسان به صورت دوره‌ای و زمان‌بندی شده مورد بررسی و نظارت قرار می‌گیرد و موارد لازم تذکر و کارفرمایان مکلف و موظف به ایمن‌سازی محیط کار و رعایت آئین‌نامه‌های مرتبط هستند.

کانال تلگرام کارگر 24
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 2 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.