تاریخ انتشار : شنبه 14 مرداد 1402 - 14:02
کد خبر : 2268

ایام خدمت سربازی در بیمه بیکاری محاسبه می شود؟

ایام خدمت سربازی در بیمه بیکاری محاسبه می شود؟
از آنجا که در خرید خدمت سربازی 3 درصد بیمه بیکاری پرداخت نشده است لذا سابقه این ایام جزء سوابق پرداخت حق بیمه ( برای محاسبه مدت بهره مندی از مقرری بیمه بیکاری) ملاک محاسبه قرار نخواهد گرفت.

به گزارش کارگر ۲۴؛ کارگری گفت: برای محاسبه مدت سابقه بیمه به منظور پرداخت مقرری بیمه بیکاری آیا مدت سابقه ای که بابت خرید خدمت سربازی به مجموع سوابق اضافه گردیده است ملاک قرار می گیرد یا خیر؟ یعنی فرض کنیم فردی ده سال سابقه کاری دارد و ۲۰ ماه خدمت سربازی در محاسبه بیمه بیکاری ملاک ۱۲۰ ماه قرار میگیرد یا با احتساب مدت خرید سربازی که می شود ۱۴۰ ماه؟

سایت حل اختلاف نوشت: تنها سوابقی که حق بیمه بیکاری ۳ درصد بیمه بیکاری آن پرداخت شده باشد جزء سوابق بیمه بیکاری لحاظ می شود.

از آنجا که در خرید خدمت سربازی ۳ درصد بیمه بیکاری پرداخت نشده است لذا سابقه این ایام جزء سوابق پرداخت حق بیمه ( برای محاسبه مدت بهره مندی از مقرری بیمه بیکاری) ملاک محاسبه قرار نخواهد گرفت.

آیا خرید بخشی از سوابق خدمت نظام‌وظیفه امکان‌پذیر است؟

اطلاعات کارت پایان خدمت نظام وظیفه هم از پایگاه اطلاعاتی سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا فراخوان شده و براین اساس، حق‌بیمه دوره خدمت انجام ‌شده به صورت برخط محاسبه می‌شود. متقاضی می‌تواند مبلغ حق‌بیمه را به صورت یک‌جا یا حداکثر در ۱۲ قسط ماهانه از طریق سامانه نام‌برده پرداخت کند. اما آیا می‌توان تنها بخشی از سابقه خدمت نظام وظیفه (مثلا یک سال از مدت زمان سربازی) را درخواست و پرداخت کرد؟

مقصود از مدت خدمت نظام‌وظیفه کلیه زمان قانونی خدمت سربازی انجام‌شده مندرج در کارت پایان خدمت صادره از سوی سازمان نظام وظیفه است؛ بنابراین احتساب بخشی از این مدت (مثلا یک سال) به دلیل عدم پیش‌بینی در قانون امکان‌پذیر نخواهد بود.

رئیس اداره انتقال و استرداد حق‌بیمه سازمان تأمین‌اجتماعی در پاسخ به این پرسش به گفت: «قانون اصلاح تبصره ماده ۱۴ قانون کار، الحاق یک تبصره به آن مصوب ۳۰‏‏‏‏‏/۱‏‏‏‏‏/۸۳ و نیز قانون استفساریه (استفسار= رسیدگی، بازجویی) قانون مذکور مصوب ۲۸‏‏‏‏‏/۳‏‏‏‏‏/۸۵ مجلس شورای اسلامی همچنین آئین‌نامه اجرایی مربوطه مصوب ۸‏‏‏‏‏/۴‏‏‏‏‏/۸۴ هیـأت وزیران، بر احتساب مدت خدمت نظام وظیفه متقاضیان با پرداخت حق‌بیمه تاکید شده است، مقصود از “مدت خدمت نظام‌وظیفه” همه مدت قانونی خدمت سربازی انجام‌شده مندرج در کارت پایان خدمت صادره از سوی سازمان نظام وظیفه است.

پرنیان رضایی افزود: بنابراین احتساب بخشی از این مدت (مثلا یک سال) به دلیل عدم پیش‌بینی در قانون امکان‌پذیر نخواهد بود.

هیئت عمومی دیوان عدالت اداری هم نهم بهمن ماه جاری یک مصوبه غیرقانونی که طبق آن مقرر می‌شد «مدت خدمت نظام وظیفه مشمولان قانون کار به عنوان سابقه کارگاهی کارگر برای دریافت مزایای پایان کار لحاظ نخواهد شد» را ابطال کرد.

 

کانال تلگرام کارگر 24

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.