تاریخ انتشار : چهارشنبه 11 مرداد 1402 - 23:08
کد خبر : 2220

چرا کار کردن در روز ۱۱ و ۱۲ مرداد اضافه کاری محسوب می شود؟

چرا کار کردن در روز ۱۱ و ۱۲ مرداد اضافه کاری محسوب می شود؟
اگر افراد مشمول قانون کار در روز چهارشنبه و پنجشنبه (11 و 12 مرداد) در محل کار فعالیت داشته باشند، باید علاوه بر حقوق عادی روزانه، اضافه کاری نیز برای آنها محاسبه شود.

طبق ماده ۶۳ قانون کار علاوه بر تعطیلات رسمی کشور روز کارگر ( ۱۱اردیبهشت ) نیز جزء تعطیلات رسمی کارگران به حساب می آید.

به گزارش کارگر ۲۴؛ طبق قانون، کار در روز تعطیل رسمی جزء اضافه کاری محسوب می شود. بنابراین با توجه به اعلام تعطیل رسمی کشور در روز چهارشنبه و پنجشنبه (۱۱ و ۱۲ مرداد)، اگر افراد مشمول قانون کار در این دو روز در محل کار فعالیت داشته باشند، باید علاوه بر حقوق عادی روزانه، اضافه کاری نیز برای آنها محاسبه شود.

کانال تلگرام کارگر 24

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 6 در انتظار بررسی : 5 انتشار یافته : ۱
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

محسن یکشنبه , ۱۵ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۲

همش تیتر همش شایعه…. ای مملکت یک نفر دلسوز نداره خوب الان در رابطه با همین تیتر شرکت گاما هنوز سنوات سال گذشته را پرداخت نکرده با حقوق امسال یعنی شش ماهه نیروهاش حقوق نگرفته هرچه اعتراض اعتصاب فایده نداره .هنوز بیمه برج دو و سه و چهار را پرداخت نکرده روزای ۱۱ و ۱۲ هم از ساعت شش صبح تا هفده عصر نیروها سرکار بودن مرخصی نفرات هم تغیر نکرده نشده۲۰-۱۰ …ببینم کسی مسئولی میاد پیگر کنه ویران بشه ای مملکت