تاریخ انتشار : شنبه 26 اسفند 1402 - 16:23
کد خبر : 4065

طرح ساماندهی کارکنان دولت با مانع اشکالات هیات عالی نظارت مواجه شد

طرح ساماندهی کارکنان دولت با مانع اشکالات هیات عالی نظارت مواجه شد
عضو حقوقدان شورای نگهبان در پاسخ به پرسشی درباره آخرین مراحل بررسی لایحه عفاف و حجاب اظهار کرد: آخرین مصوبه‌ای که از مجلس دریافت کردیم این لایحه بوده است که در نوبت رسیدگی است.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به طرح ساماندهی کارکنان دولت بود، گفت: اکنون شورای نگهبان هیچ نکته و ایرادی نسبت به این طرح ندارد اما با توجه به نامه‌ای که از سوی هیات عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام به شورا واصل شده ایرادات و موارد مدنظر این هیات همچنان پابرجاست و به همین خاطر این مصوبه مجددا به مجلس ارسال می‌شود.

به گزارش ایلنا، هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان صبح امروز در آخرین نشست خبری سال ۱۴۰۲ خود با خبرنگاران ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان و عید نوروز و سال نو، در سخنانی گفت: درخدمت شما هستم تا گزارشی از ۹ طرح و لایحه که در این مدت در شورای نگهبان مورد بحث قرار گرفت را به شما عرض کنم و از این طریق گزارشی را به محضر ملت شریف ایران داشته باشم. انتخابات در ۱۱ اسفند برگزار شد و طبق قانون ما تا ۱۷ اسفند موظف به دریافت شکایات و بعد از آن بررسی مستندات بودیم.

وی ادامه داد: الان پرونده‌های ۵۲ حوزه انتخابیه از ۱۱ استان مورد بررسی قرار گرفته و صحت آنها که مورد تایید بوده را به اطلاع می‌رسانیم، در استان اردبیل همه حوزه‌های انتخابیه مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفت. در استان خراسان جنوبی حوزه انتخابیه بیرجند و حوزه انتخابیه فردوس و طبس، حوزه قائنات و حوزه انتخابیه نهبندان انتخابات مورد تایید قرار گرفت.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: در استان زنجان حوزه انتخابیه زنجان و طارم، حوزه انتخابیه ابهر، حوزه انتخابیه خدابنده و حوزه انتخابیه ماه‌نشان صحت انتخابات در آن‌ها مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفت، در استان های قزوین و قم نیز صحت انتخابات در تمامی حوزه‌های انتخابیه مورد تایید قرار گرفت. استان مرکزی حوزه‌های انتخابیه اراک، تفرش، خمین، ساوه، شازند و محلات همگی مورد تایید قرار گرفتند.

وی خاطرنشان کرد: امروز ۱۱ استان را به حضور شما اعلام کردم و سایر استان‌ها در ادامه براساس برنامه‌ریزی که مورد تایید قرار می‌گیرند، اعلام خواهند شد.

عضو حقوقدان شورای نگهبان در رابطه با لوایح و طرح‌های بررسی شده در این شورا عنوان کرد: طرح اصلاح قانون تأسیس و اداره مدارس غیرانتفاعی در بررسی اولیه با اشکالاتی از سوی شورای نگهبان مواجه شده بود که با اصلاحاتی که در این آن صورت گرفت رفع ایراد شد و اکنون از نظر شورا با ایرادی از نظر شرع و قانون اساسی مواجه نیست.

وی افزود: موضوع بعدی طرح ساماندهی کارکنان دولت بود که با اصلاحات و رفع ایرادات که بر روی این طرح انجام شد اکنون شورای نگهبان هیچ نکته و ایرادی نسبت به این طرح ندارد اما با توجه به نامه‌ای که از سوی هیات عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام به شورا واصل شده ایرادات و موارد مدنظر این هیات همچنان پابرجاست و به همین خاطر این مصوبه مجددا به مجلس ارسال می‌شود.

طحان نظیف درخصوص آخرین وضعیت طرح شفافیت قوای سه‌گانه و دستگاه‌ها، ابراز داشت: این طرح از سوی مجلس شورای اسلامی رفع ایراد شد اما مهم‌ترین ایرادی که نسبت به طرح شفافیت مطرح شده این بود که در این مصوبه استثنائاتی نسبت اجرای این قانون عنوان شده بود، ما نسبت به این استثنائات ایراد داشتیم که سازوکار تعیین این استثنائات مشخص نشده است.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا درخصوص بررسی تخلفات انتخاباتی و ادعاهایی که مطرح می‌شود پیرامون تخلفات انتخاباتی و یا بحث کدملی ها که گفته شده با کدملی افراد غایب رأی ثبت شده، گفت: خب بالاخره عرصه انتخابات یک میدان رقابت است و طرفین موارد مختلفی را مطرح می‌کنند که گاهی بسیاری از موضوعات صرفاً در حد رسانه‌ها باقی می‌ماند و مستنداتی پیرامون آن به شورای نگهبان ارسال نمی‌شود. درخصوص بحث شماره‌های ملی که اشاره کردید باید عرض کنم در این دوره با اصلاحات انجام شده در قانون یکی از مدارک پنجگانه هویتی برای ثبت رأی کفایت داشت اما اینطور نبود که صرفاً شماره ملی کفایت داشته باشد.

وی افزود: در فرآیند اخذ رأی فرد به صورت کامل با ارائه یکی از مدارک هویتی و ثبت در دستگاه أخذ رأی و موارد این مسأله انجام شده است و اینطور نبود که صرفاً با داشتن شماره ملی یک نفر بتوان در غیاب او رأی ثبت کرد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره لایحه حجاب و عفاف اظهار داشت: آخرین مصوبه‌ای که ما از مجلس دریافت کردیم لایحه حجاب و عفاف است که بنده چند روز قبل عرض کردم در نوبت رسیدگی قرار دارد و ان‌شاءالله در مهلت قانونی نسبت به آن اعلام نظر خواهیم کرد.

وی در پاسخ به اینکه اینکه آیا نماینده‌ای که ادعایی کرده است در یکی از حوزه‌های انتخابیه بدون اطلاع افراد از کد ملی آنها برای رای دادن استفاده شده است، سند و مدرکی درباره ادعای خود به شورای نگهبان ارائه کرده است؟ تاکید کرد: خیر. چیزی برای ما ارسال نشده است. با یک عکس یا فیلم که معلوم نیست کی و کجا است، نمی‌توان انتخابات را در حوزه‌ها زیر سوال برد.

عضو حقوقدان شورای نگهبان در پاسخ به پرسشی درباره تکلیف لایحه بودجه با وجود ایرادات شورا و مجمع ابراز داشت: بخشی از ایرادات شورا و هیأت عالی نظارت رفع شد و بخشی نیز با اصرار مجلس به مجمع ارجاع شد که جلسات مجمع نیز برگزار شده‌ است و احساس می‌کنم که طی روزهای باقی مانده تا پایان سال فرآیند ابلاغ بخش اول بودجه طی شود. درباره جداول نیز دولت باید نهایتاً تا پایان اردیبهشت جداول را به مجلس ارائه دهد و در این مدت نیز بر اساس جداول سال ۱۴۰۲ عمل می‌کند.

طحان نظیف در پاسخ به پرسشی درباره ادعای یکی از روزنامه ها مبنی بر اینکه می‌توانستند میزان مشارکت را بیشتر اعلام کنند اما این کار را نکردند، خاطرنشان کرد: اینگونه نیست. چراکه از ابتدای انقلاب تاکنون تقریبا میانگین هرساله سه انتخابات داشتیم که همه اینها در صحت کامل برگزار شدند. باید بگویم که انتخابات همواره در نهایت صحت و اتقان برگزار شده و نتایج آن نیز در گذشته و امروز بصورت دقیق اعلام شده و در آینده نیز ان‌شاءالله اینگونه خواهد بود.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا آمار تخلفات انتخاباتی نسبت به قبل تفاوتی داشته‌ است؟ گفت: مثل همه ادوار گزارشات و شکایاتی داشتیم و در حال بررسی هستیم و همانطور که گفتم تاکنون با موضوع خاصی مواجه نبودیم.

عضو حقوقدان شورای نگهبان در پاسخ به اینکه صلاحیت منتخبان تا پیش از تایید اعتبارنامه توسط مجلس در چه صورتی از سوی شورای نگهبان رد می‌شود؟ اظهار کرد: اصل بر این است که افرادی که به تازگی توسط شورای نگهبان تأیید صلاحیت شدند، همچنان صلاحیت داشته باشند اما اگر مواردی وجود داشته باشد، بر اساس قانون عمل می‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا نسبت به برگزاری انتخابات در ۴ حوزه انتخابیه که بصورت الکترونیکی انجام شد ارزیابی‌هایی انجام شده است؟ گفت: ارزیابی‌هایی انجام داده که رضایت بخش بوده است و برای دور دوم انتخابات بنا داریم اگر هماهنگی‌های لازم انجام شود در حوزه‌های بیشتری بصورت الکترونیکی انجام شود.

طحان نظیف در پاسخ به این پرسش که آیا احتمال برگزاری انتخابات دور دوم در حوزه انتخابیه تهران بصورت الکترونیکی وجود دارد، نیز گفت که این موضوع در دست بررسی است.

وی در پاسخ به پرسشی درباره ابهام نسبت به فعالیت نمایندگان مجلس شورای اسلامی یا خبرگان رهبری که صلاحیت آنها برای دور بعد تایید نشده است، گفت: شورای نگهبان بررسی صلاحیت را برای انتخابات دور بعد انجام می‌دهد و نسبت به دوره فعلی منعی ندارد.

عضو حقوقدان شورای نگهبان در پاسخ به پرسشی درباره آخرین مراحل بررسی لایحه عفاف و حجاب اظهار کرد: آخرین مصوبه‌ای که از مجلس دریافت کردیم این لایحه بوده است که در نوبت رسیدگی است.

طحان نظیف در پاسخ به پرسشی درباره میزان مشارکت در انتخابات ۱۱ اسفند و اینکه آیا قرار است شورای نگهبان در این زمینه آسیب شناسی انجام دهد؟ عنوان کرد: در این دوره تلاش خود را انجام دادیم تا فرآیند انتخابات روان‌تر و با تسهیل بیشتری برای مردم انجام شود و برای ادوار آینده نیز باید فکر کنیم و برای تسهیل شرایط برای مردم اقداماتی را انجام دهیم.

وی ادامه داد: از قبل از انتخابات عده‌ای بر طبل دلسردی و ناامیدی و سیاه‌نمایی می‌کوبیدند و علنا می‌گفتند که انتخابات اثر گذار نیست اما شاهد بودیم که مردم آمدند و حضور موثری داشتند. امیدوارم کسانی که مردم را از صندوق رای دل‌سرد می‌کردند به این نکته توجه کنند که هر تغییر از صندوق رای انجام می‌شود.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به پرسش ایسنا درباره زمان برگزاری مرحله دوم انتخابات گفت: در این زمینه پیشنهاداتی از سوی وزارت کشور مطرح شده است و پس از جمع بندی اعلام می‌شود.

طحان نظیف در پاسخ به پرسش دیگر ایسنا درباره سرنوشت مصوبه مجلس در برنامه هفتم مبنی بر کاهش مدت سربازی اعلام کرد: نسبت به این حکم در مرحله قبل ابهاماتی داشتیم که پس از رفع ابهام مجلس اصل این حکم خلاف موازین قانون اساسی و شرع شناخته نشد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره انتشار اسنادی درباره فرزند رئیس مجلس در ایام بررسی صلاحیت ها و اینکه آیا شورای نگهبان مانند اقدامی که در خصوص آقای علی لاریجانی انجام داد، این موضوع را بررسی کرد؟ تاکید کرد: هر انتخابات شرایط خود را دارد و تاکنون نیز هیچ‌کس به صرف وضعیت خانواده رد صلاحیت نشده است.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به پرسشی درباره نامه‌های مکرر روحانی و عدم پاسخ به او درباره دلایل عدم احراز صلاحیت گفت: اعلام کردیم که اولویت با کسانی است که اعتراض کردند و پس از فارغ شدن از برگزاری انتخابات، نامه ایشان پاسخ داده شد. بر اساس اطلاعی که از فقهای شورای نگهبان کسب کردم تاکنون طی دو نامه رسمی شامل مستندات قانونی عدم احراز صلاحیت و دیگری دلایل عدم احراز صلاحیت به ایشان اعلام شده است.

طحان نظیف ادامه داد: به جز این موارد، بصورت شفاهی نیز در دو مورد یکی نماینده ایشان در آن مقطع در شورای نگهبان حاضر شد و در مقطع دیگر نیز یکی از اعضای شورای نگهبان بصورت تلفنی با ایشان صحبت کردند و مراتب را به اطلاع ایشان رساندند و بنظر می‌رسد با اقداماتی که انجام شده است فراتر و بیشتر از چیزی که در قانون پیش‌بینی شده، نسبت به ایشان اقدامات انجام شده است.

وی در پاسخ به پرسشی درباره نظارت شورای نگهبان بر رفتار منتخبان مجلس اظهار کرد: شورای نگهبان مرجع نظارت بر رفتار نمایندگان نیست و این کار بر عهده هیئتی با این عنوان در داخل مجلس است و ما مرجع نظارت بر انتخابات هستیم؛ در این مدت منتخبین مانند مردم عادی هستند و اگر تخلفی داشته باشند قوه قضاییه می‌تواند پیگیری کند. در خصوص موارد سالب صلاحیت، قانون پیش‌بینی‌هایی داشته‌ است و تا پیش از صدور اعتبار نامه بر اساس قانون اگر موردی وجود داشته باشد شورای نگهبان می‌تواند رسیدگی کنند.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا از میان طرح‌ها و لوایح مورد بررسی در شورای نگهبان موردی مغایر با اصل ۵۰ قانون اساسی شناخته شده‌ است؟ گفت: موضوع اصل ۵۰ حفاظت از محیط زیست است را شاید بتوان در عرصه اجرا و عمل پیگیری کرد و ما در شورای نگهبان خیلی کم با این موضوع مواجه باشیم. در یکی از موارد در یکی از بندهای ماده ۴۳ طرح تامین مالی تولید و زیرساخت فرآیندی جهت تشکیل یک هیئت برای اظهار نظر درباره بهره‌برداری و حفاظت از جنگل‌های خارج طرحهای جنگلداری در خصوص تعیین تکلیف درختان شکسته، افتاده، ریشه کن شده یا آفت زده پیش‌بینی شده بود که به این دلیل که سازوکارهای نظارت در این هیئت پیش‌بینی نشده بود شورای نگهبان این مصوبه را مغایر نظام اداری صحیح دانست.

طحان نظیف در پاسخ به پرسشی درباره تعداد طرح‌ها و لوایح بررسی شده در شورای نگهبان طی سال ۱۴۰۲ نیز عنوان کرد: از ابتدای سال تاکنون ۴۵ مصوبه را از مجلس دریافت کردیم که شامل ۲۳ لایحه و ۲۲ طرح بوده‌ است که ۹ مصوبه در مرحله اول به تایید رسیده، ۲۰ مصوبه پس از رفع ایرادات شورای نگهبان به تأیید رسیده و ۱۶ مصوبه هم جهت رفع ایرادات شورای نگهبان به مجلس برگردانده شده است. همچنین امسال ۲۴ اساس‌نامه را از دولت دریافت کردیم که ۱۳ اساسنامه تایید شده، ۳ اساسنامه مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفته و ۸ اساسنامه نیز در دستور کار این شورا قرار دارد.

وی افزود: نسبت به نامه‌های ارسالی از دیوان عدالت اداری باید بگویم که امسال ۳۸ نامه از سوی فقهای شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفته که ۲۸ مورد خلاف موازین شرع شناخته نشده و ۱۱ نامه بر خلاف موازین شرع تشخیص داده شده است. امسال در شورای نگهبان در کنار جلساتی که برای انتخابات داشته‌ایم، ۱۵۹ جلسه برای بررسی مصوبات داشتیم.

کانال تلگرام کارگر 24

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.