تاریخ انتشار : یکشنبه 1 مرداد 1402 - 1:16
کد خبر : 1861

این افراد بدون لحاظ سابقه بیمه مستمری ازکارافتادگی می گیرند

این افراد بدون لحاظ سابقه بیمه مستمری ازکارافتادگی می گیرند
مطابق با قانون تامین اجتماعی «هر فرد پس از آغاز بیمه‌پردازی می‌تواند از تأمین‌ اجتماعی خدمات بیمه‌ ای و درمانی را در چارچوب ضوابط سازمانی مطالبه کند و اگر بیمه‌ شده در روزهای اول اشتغال، دچار حادثه ناشی از کار شود، سازمان تأمین‌ اجتماعی بدون لحاظ سابقه بیمه‌ پردازی از بیمه‌ شده حمایت می‌کند» و مستمری ازکارافتادگی برقرار می‌شود.

سرپرست اداره‌کل مستمری‌های سازمان تأمین‌اجتماعی گفت: خدمت مستمری ازکارافتادگی به بیمه‌شدگان اصلی که به موجب نظریه کمیسیون‌های پزشکی ازکارافتاده شناخته می‌شوند، ارائه خواهد شد.

به گزارش ایرنا، براساس بند “د” ماده ۳ قانون تامین اجتماعی پوشش بیمه «ازکارافتادگی» یکی از تعهدات اصلی و بلندمدت این سازمان بیمه‌گر در کشور محسوب می‌شود.

مطابق با قانون تامین اجتماعی «هر فرد پس از آغاز بیمه‌پردازی می‌تواند از تأمین‌اجتماعی خدمات بیمه‌ای و درمانی را در چارچوب ضوابط سازمانی مطالبه کند و اگر بیمه‌شده در روزهای اول اشتغال، دچار حادثه ناشی از کار شود، سازمان تأمین‌اجتماعی بدون لحاظ سابقه بیمه‌پردازی از بیمه‌شده حمایت می‌کند» و مستمری ازکارافتادگی برقرار می‌شود.

همچنین اگر حادثه ناشی از کار، منجر به فوت بیمه‌شده شود، بازماندگان متوفی بدون توجه به مدت زمان پرداخت حق بیمه از جانب بیمه‌شده، تحت پوشش سازمان تأمین‌اجتماعی قرار گرفته و مستمری دریافت می‌کنند.

اقداماتی که با راه‌اندازی سامانه خدمات غیرحضوری تامین اجتماعی، موجب تسهیل دسترسی جامعه هدف به خدمات این سازمان شد و با یکپارچه‌سازی سامانه‌ها، مخاطبان را از اتلاف وقت و انرژی و زمان برای آمدوشدهای اداری رها کرد.

سرپرست اداره‌کل مستمری‌های سازمان تأمین‌اجتماعی در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا در رابطه با جزئیات خدمات غیرحضوری مستمری ازکارافتادگی اظهار داشت: خدمت مستمری ازکارافتادگی به بیمه‌شدگان اصلی (که به موجب نظریه کمیسیون‌های پزشکی ازکارافتاده شناخته می‌شوند) تعلق می‌گیرد.

مجتبی طهماسبی آشتیانی توضیح داد: این جمعیت به منظور بررسی امکان بهره‌مندی از تعهدات قانونی مربوط به ازکارافتادگی باید از سامانه خدمات غیرحضوری به نشانی es.tamin.ir از مسیر منوی مستمری بگیران – مستمری ازکارافتادگی استفاده کنند. در این سامانه از مسیر تامین اجتماعی من – درخواست‌های من – وضعیت رسیدگی به درخواست، کلیه مراحل صدور حکم مستمری ازکارافتادگی نمایش داده می‌شود.

وی ادامه داد: دریافت مستمری ازکارافتادگی و اعلام شماره حساب بانکی مستلزم مراجعه حضوری به شعب سازمان تامین اجتماعی نیست؛ پس از اتمام فرآیند صدور حکم مستمری ازکارافتادگی، حکم مزبور از طریق صندوق شخصی من قابل رویت است و مخاطبان باید از مسیر مستمری‌بگیران – اعلام شماره حساب بانکی ویژه مستمری بگیران، نسبت به اعلام شماره حساب برای دریافت مستمری ماهیانه اقدام کنند.

وی یادآور شد: در این سامانه راهکار فراموشی رمز عبور نیز مشخص شده است و جامعه هدف در صورت مواجهه با این مشکل (فراموشی رمز عبور) می‌توانند در منوی ثبت نام، فراموشی گذر واژه را انتخاب کنند.

طهماسبی آشتیانی تاکید کرد: مخاطبان در صورت عدم دسترسی به اینترنت هم می‌توانند با مراجعه حضوری به واحدهای اجرایی سازمان نسبت به ارائه درخواست برقراری مستمری ازکارافتادگی اقدام کنند.

چگونگی ثبت اعتراض نسبت به سوابق پرداخت حق بیمه

سرپرست اداره‌کل مستمری‌های سازمان تأمین‌اجتماعی خاطرنشان کرد: بیمه‌شدگان برای ثبت اعتراض نسبت به سوابق پرداخت حق بیمه مندرج نیز می‌توانند در سامانه نام‌برده (به صورت غیرحضوری) ثبت‌نام کنند.

وی توضیح داد: در فرآیند ثبت درخواست غیرحضوری ازکارافتادگی، پس از تایید اطلاعات افراد تبعی، با ورود به اطلاعات هویتی سوابق شخص بیمه‌شده نمایش داده می‌شود و در صورت اعتراض به سابقه، به منوی مربوطه هدایت می‌شود. در این فرم نیز بیمه‌شده باید شماره تلفن ثابت، آدرس محل سکونت، نام آخرین محل اشتغال و آدرس محل اشتغال را ورود و تکمیل کند.

سرانجام نظریات کمیسیون پزشکی قبل از سال ۹۷

طهماسبی آشتیانی یادآور شد: در صورتی که نظریه کمیسیون پزشکی بیمه شده مربوط به قبل از سال ۹۷ باشد نیز بیمه‌شده (پس از تایید اطلاعات افراد تبعی) با ورود به منوی اطلاعات هویتی، سوابق و نظریه کمیسیون پزشکی را مشاهده کرده و در صورت تایید سوابق، نظریه کمیسیون پزشکی را بارگذاری کند.

کانال تلگرام کارگر 24
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 21 در انتظار بررسی : 17 انتشار یافته : ۴
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نجفی یکشنبه , ۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۷:۳۸

لطفاتوضیحات کاملی راجع به بیمه شدگان اختیاری وقوانین مربوطه اعلام بفرمایید

داود طنوریان یکشنبه , ۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۹

ببخشید من از کار افتاده‌ای دارم وبعد از پدرم می توانم کار افتادگی بگیرم باتشکر ممنون موفق باشید

عبدالرسول کشتکاری یکشنبه , ۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۶

نسبت به حق و حقوق کن احجاف شده

رضا یکشنبه , ۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۱۴

سلام
من در حال حاضر بیمه تامین اجتماعی بصورت اختیاری با سوابق بیش از ۵ سال هستم با ۵۲ سال سن.
ولی از سال ۶۹ لغایت ۷۶ در نیروی زمینی ارتش بصورت کادری استخدام بودم و بعد از بیرون آمدن از ارتش سوابق بیمه خود را تا کنون انتقال نتونستم بدم به تأمین اجتماعی. لطفا در این زمینه راهنمایی کنید چیکار باید بکنم.
چندمین بار هست سوال میکنم اما متأسفانه دریغ از یک جواب