تاریخ انتشار : پنجشنبه 26 مرداد 1402 - 13:20
کد خبر : 2547

۳۱ مرداد؛ آخرین مهلت استفاده کارفرمایان از بخشودگی جرایم بیمه‌ ای

۳۱ مرداد؛ آخرین مهلت استفاده کارفرمایان از بخشودگی جرایم بیمه‌ ای
توصیه می‌شود که کارفرمایان دارای بدهی بیمه‌ای معوقه (که مشمول جرایم بیمه‌ای شده است)، با انتخاب اقساط ۱۲ ماهه و بخشودگی صددرصدی جرایم، از این فرصت استفاده کنند.

سازمان تأمین‌ اجتماعی اعلام کرد: آخرین مهلت استفاده کارفرمایان مشمول قانون تأمین‌اجتماعی از طرح بخشودگی جرایم بیمه‌ای که به‌منظور مساعدت به کارفرمایان واحدهای تولیدی، صنعتی، معدنی، خدماتی و اصناف و نیز تقویت توان تولیدی کشور به اجرا گذاشته شده بود، سی‌ویکم مردادماه سال جاری است.

به‌ گزارش ایرنا از سازمان تأمین‌اجتماعی، کارفرمایان متقاضی استفاده از بخشودگی جرایم بیمه‌ای می‌توانند اصل بدهی بیمه‌ای خود را به صورت نقدی پرداخت کنند؛ یا با توافق با شعب این سازمان، روش پرداخت اقساطی را انتخاب کنند. در صورتی‌ که برای پرداخت اصل بدهی بیمه‌ای، تعداد اقساط (ماهانه) ۱۲ ماه انتخاب شود، کارفرما از صددرصد بخشودگی جرایم برخوردار می‌شود؛ در صورتی‌ که در ۱۸ ماه اقساط بدهی خود را پرداخت کند از ۸۵ درصد بخشودگی جرایم استفاده می‌کند و در صورتی‌ که تعداد اقساط را ۲۴ یا ۳۶ ماهه انتخاب کند، به ترتیب از ۷۵ درصد و ۵۰ درصد بخشودگی بهره‌مند می‌شود.

توصیه می‌شود که کارفرمایان دارای بدهی بیمه‌ای معوقه (که مشمول جرایم بیمه‌ای شده است)، با انتخاب اقساط ۱۲ ماهه و بخشودگی صددرصدی جرایم، از این فرصت استفاده کنند.

با توجه به برنامه‌ راهبردی دولت سیزدهم در زمینه بهبود شرایط اشتغال، این طرح با محوریت حفظ اشتغال موجود کارگاه‌ها اجرایی می‌شود و کارفرمایانی مشمول استفاده از این تسهیلات خواهند بود که حداقل به مدت یک سال از زمان تقسیط بدهی، نسبت به حفظ یا افزایش اشتغال نیروی انسانی کارگاه بر مبنای لیست اسفندماه سال ۱۴۰۱ و ارسال لیست و پرداخت کامل حق بیمه کارکنان شاغل کارگاه در دوره تقسیط اقدام کنند.

همچنین کارگاه‌هایی که بر مبنای لیست اسفند ماه ۱۴۰۱ تعداد بیمه‌شدگان شاغل در آنها کاهش یافته باشد، بعد از بازگشت نیروی کار تعدیل‌شده یا جایگزینی آنها در زمان درخواست و رعایت حفظ اشتغال در دوره تقسیط، از بخشودگی جرایم برخوردار خواهند شد.

کارفرمایان متقاضی این تسهیلات باید درخواست خود را از طریق سامانه خدمات غیرحضوری سازمان تأمین‌اجتماعی به نشانی es.tamin.ir حداکثر تا تاریخ سی‌ویکم مرداد ماه ثبت کنند؛ توصیه شده است برای سهولت کار، این جمعیت درخواست خود را به روزهای پایانی مهلت یادشده موکول نکنند.

با توجه به دریافت بازخوردهای اجرای این طرح از واحدهای اجرایی تأمین‌اجتماعی در هفته‌های اول اجرای طرح بخشودگی جرائم مشخص شد که برخی از کارگاه‌ها به‌دلیل استفاده از طرح‌های قبلی و عدم پرداخت به‌موقع اقساط در دوره‌های قبلی بخشودگی جرایم، مشمول دوره جدید بخشودگی جرایم نمی‌شوند؛ اینها کارگاه‌هایی هستند که تقسیط بدهی در ادوار گذشته داشته‌اند و با وجود دو بار تقسیط بدهی در گذشته، موفق به پرداخت بدهی بیمه‌ای خود نشده‌اند و همچنان دچار مشکل هستند.

به‌منظور رفع این مشکل، برای اولین بار، تقسیط بدهی در بار سوم نیز با صدور بخشنامه‌ای امکان‌پذیر شده است و کارگاه‌های دارای این مشکل می‌توانند با تقسیط بدهی برای بار سوم، از تسهیلات بخشودگی جرایم استفاده کنند تا اگر موانعی برای فعالیت کارگاه‌ها وجود دارد، برطرف شود. این کار برای تسهیل‌گری بیشتر و همکاری حداکثری برای رشد تولید توسط سازمان تأمین‌اجتماعی انجام شده است.

محمد محمدی، معاون بیمه‌ای سازمان تأمین‌اجتماعی ۷ مرداد ۱۴۰۲ در گفت وگو با ایرنا اعلام کرده بود: اکنون بیش از ۶۰ هزار کارفرما درخواست استفاده از بخشودگی‌ جرایم‌ بیمه‌ای را داشته‌اند که باتوجه به هدف این طرح مبنی بر رونق تولید و اشتغال، فقط بیش از ۳۰هزار کارفرما مشمول بخشودگی می‌شوند.

وی گفته بود: تعدادی از این کارفرمایان، شرایط مقرر در این ضابطه اعم از حفظ اشتغال و افزایش اشتغال را نداشته‌اند و بر این اساس، مشمول بخشودگی‌ جرایم نمی‌شوند. بخشی از این کارگاه‌ها نیز نیمه‌فعال و ورشکسته شده و بر اساس قانون، کارگاه‌های نیمه‌فعال، ورشکسته، تعطیل و منحل‌شده هم نمی‌توانند از مزایای این طرح استفاده کنند.

کانال تلگرام کارگر 24
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.