تاریخ انتشار : یکشنبه 18 تیر 1402 - 12:06
کد خبر : 1433

وزیر کار: افزایش قیمت‌ برخی کالاها در ترمیم حقوق و یارانه‌ها جبران شده‌!

وزیر کار: افزایش قیمت‌ برخی کالاها در ترمیم حقوق و یارانه‌ها جبران شده‌!
وزیر کار بیان کرد: کارفرمایان برخی استان‌ ها از کمبود نیروی کار شکایت می‌کنند و کارگران در برخی استان‌ها از کمبود کار و شغل شاکی هستند که سامانه‌هایی مانند سایت شغل یابی، امکان حل این تفاوت‌ها و تعارضات را فراهم می‌کنند.

وزیر کار گفت: از تابستان ۱۴۰۱ تا تابستان ۱۴۰۲ بیش از ۷۲۰ هزار شغل ایجاد شده که با این اتفاق نرخ اشتغال بیکاران فارغ‌التحصیل و زنان کشور بیش از پیش افزایش یافته است.

به گزارش کارگر ۲۴ به نقل از ایلنا، صولت مرتضوی اعلام کرد: کاهش نرخ بیکاری در بهار ۱۴۰۲ نسبت به بهار ۱۴۰۱ خوشحال کننده است. خوشبختانه نرخ بیکاری در این فصل به ۸.۲ درصد رسیده و تک رقمی است و این در نسبت با دهه گذشته منحصر به فرد است. نرخ بیکاری ۲۴ استان کشور کاهشی بوده و این ناشی از نوعی سیاستگذاری مطلوب در دولت آقای رئیسی بوده است و سیاست‌های این دولت قطعا به هدف اصابت کرده است.

وی با بیان اینکه نیازمند شفافیت در بازار کار است، گفت: میزان بیکاری توسط مراجع رسمی اعلام می‌شود. برخی موسسات نظرسنجی قبلا به جای مرکز آمار نرخ بیکاری و اشتغال را سنجش می‌کردند. شیوه‌هایی مثل سنجش بیمه‌های اجباری و بازنشستگی و سایر روش‌ها تا قبل این از میزان نرخ بیکاری خبر می‌دادند اما صندوق کارآفرینی امید و معاونت اشتغال وزارت کار با طراحی این سامانه ما را به سمت شفافیت بازار کار و امکان سنجش بهتر بازار کار سوق دادند.

مرتضوی با بیان اینکه سامانه جستجوی شغل به احسن وجه می‌تواند رابطه میان کارگر و کارفرما را برای شغل یابی برقرار کند، تاکید کرد: ما باید ماهانه و روزانه در آینده باید بتوانیم نرخ بیکاری را اعلام کنیم که نیازمند به یک سامانه دیگر است که درحال طراحی است. این سامانه رصد بازار کار نیز در آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: کارفرمایان برخی استان‌ها از کمبود نیروی کار شکایت می‌کنند و کارگران در برخی استان‌ها از کمبود کار و شغل شاکی هستند که سامانه‌هایی مانند این سایت شغل یابی، امکان حل این تفاوت‌ها و تعارضات را فراهم می‌کنند.

وی با بیان اینکه در بحث مددکاری ما ۱۰۰ هزار مددجوی کمیته امداد را خودکفا کردیم، گفت: این اتفاق بزرگی است که سامانه‌ها آن را میسر کردند و ما به بحث هوشمندسازی در حوزه آموزش مهارت و فنی نیز نیاز داریم. البته گام‌های خوبی در سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای در این حوزه نیز رقم خورده و بحث آموزش تابستانه یکی از این موارد است که عملکرد خوبی خواهد داشت.

مرتضوی افزود: از تابستان ۱۴۰۱ تا تابستان ۱۴۰۲ بیش از ۷۲۰ هزار شغل ایجاد شده که با این اتفاق نرخ اشتغال بیکاران فارغ‌التحصیل و زنان کشور بیش از پیش افزایش یافته است. در ادامه قصد داریم طرح‌های نیمه تمام گذشته را تمام کنیم که تاکید دولت سیزدهم است. نتیجه اتمام این پروژه‌ها افزایش اشتغال است.

مرتضوی: افزایش قیمت‌ برخی کالاها در ترمیم حقوق و یارانه‌ها جبران شده‌است

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره درخواست افزایش دستمزد کارگران به دلیل رشد بهای برخی کالاها اظهار داشت: دولت در قالب پرداخت یارانه و همچنین افزایش حقوق، این موضوع را جبران کرده است.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت ایرنا، در واپسین روزهای اسفند ۱۴۰۱ شورای عالی کار به ریاست وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با حضور وزرای اقتصاد و صمت با هدف تعیین دستمزد کارگران در ۱۴۰۲ تشکیل شد. نتیجه این جلسات طولانی و ماراتن تعیین دستمزد با حضور نمایندگان دولت، کارفرمایی و تشکل های کارگری که به «شرکای اجتماعی سه جانبه» مشهور است، افزایش ۲۷ درصدی دستمزد کارگران در سال جاری بود.

مرتضوی (۲۹ اسفند ۱۴۰۱): اگر دولت لایحه ترمیم حقوق کارمندان را به مجلس بدهد، ما هم دستمزد کارگران را افزایش می دهیم

سید صولت مرتضوی وزیر کار در پایان این جلسه علاوه بر اعلام نرخ دستمزد کارگری در سال ۱۴۰، اعلام کرد: در این نشست قرار شد اگر دولت تصمیم گرفت حقوق کارمندان دولتی را افزایش دهد، دستمزد کارگران هم اصلاح شود و همه اعضای حاضر در جلسه شورای عالی کار هم آن را تایید کردند تا در صورت تغییر حقوق کارکنان دولت، مصوبه شورای عالی کار نیز در خصوص دستمزد کارگران بازنگری شود.

درخواست نمایندگان کارگران در شورای عالی کار برای ترمیم دستمزد کارگران در ۱۴۰۲

با این حال در ۲۲ خرداد امسال نمایندگان کارگران در شورای عالی کار طی نامه‌ای به سید صولت مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس این شورا، خواستار برگزاری مجدد جلسه شورای عالی کار برای ترمیم دستمزد ۱۴۰۲ کارگران شدند.

در این نامه به استناد مواد ۱۶۷ و ۱۶۸ و ماده ۴۱ قانون کار تاکید شده بود که تورم ایجاد شده در ۴ ماه گذشته از زمان محاسبۀ هزینه‌های خانوار ۱۴۰۲ و تورم ایجاد شده در ردیف‌های ضروری خانوار نظیر مسکن و خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها، تأمین معیشت کارگران دچار بحران جدی شده است.

نمایندگان کارگران خواستار آن بودند که موضوع اصلاح نرخ دستمزد کارگران برای سال ۱۴۰۲ و راهکارهای جبران قدرت خرید کارگران در دستور نخستین جلسه شورای‌عالی کار قرار گیرد.

وزیر کار: من نگفتم دستمزد کارگران را معادل نرخ تورم افزایش می‌دهیم

در همین ارتباط سیدصولت مرتضوی در گفت وگو با خبرنگار حوزه دولت ایرنا درباره افزایش حقوق کارگران و احتمال تشکیل مجدد شورای عالی کار در نیمه نخست سال جاری مطابق درخواست اعضای کارگری شورای عالی کار اظهار کرد: من در پایان نشست شورای عالی کار در اواخر اسفند ۱۴۰۱ اعلام کردم چنانچه دولت تصمیم گرفت لایحه جدیدی در رابطه با افزایش حقوق بگیران دولت تقدیم مجلس کند و حقوق کارمندان افزایش پیدا کرد، ما هم در شورای عالی کار متناسب با آن، برای افزایش دستمزد کارگران اقدام خواهیم کرد.

وی افزود: خوشبختانه اردیبهشت امسال تنها سالی بود که نرخ تورم‌ کاهشی و ۱.۴ درصد بوده که جای قدردانی دارد.

مرتضوی با بیان اینکه برخی استناد می‌کنند که برخی اقلام مانند مرغ قبل از هدفمندی یارانه‌ها کیلویی ۳۳ هزار تومان بوده و الان به کیلویی ۷۰ هزار تومان رسیده است، توضیح داد: حتی در این حالت هم دولت معادل تغییر نرخ ارز ترجیحی، یارانه خرید مرغ و تخم مرغ را در پرداخت یارانه‌ها اعمال کرد.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: ما هم قبول داریم قیمت برخی اقلام قبل و بعد از حرف ترجیحی تغییر کرده است اما باید یادآور شد که دولت در قالب پرداخت یارانه، آن را جبران کرده و این قابل قبول است.

این عضو کابینه دولت سیزدهم به آمارهای بانک مرکزی استناد کرد و گفت: معدل تورم را بانک مرکزی اعلام می کند که بر اساس آن این شاخص در سال گذشته بین ۴۳ تا ۴۶ درصد بود که ما آن را از طریق پرداخت یارانه و افزایش حقوق جبران کردیم.

مرتضوی با اشاره به اقدامات وزارتخانه ها برای مهار تورم اظهار داشت: امسال هم خوشبختانه امیدواریم تورم را به کمک مردم مهار کنیم.

کانال تلگرام کارگر 24

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

دستمزد

حوادث