تاریخ انتشار : دوشنبه 19 تیر 1402 - 1:13
کد خبر : 1384

همه چیز درباره بیمه خویش فرما تامین اجتماعی

همه چیز درباره بیمه خویش فرما تامین اجتماعی
بیمه خویش فرما، بیمه‌ای است که شما خودتان، خودتان را بیمه و حق بیمه را هرماه به حساب تامین اجتماعی واریز می‌کنید.

در این مقاله درباره بیمه خویش فرما تامین اجتماعی صحبت خواهیم کرد.

به گزارش کارگر ۲۴ به نقل از ایران تلنت، ممکن است در خانه کار کنیم یا کسب و کار شخصی خودمان را داشته باشیم. ممکن است دورکاری کنیم یا در جایی مشغول به کار باشیم که امکان بیمه کردن ما را نداشته باشد. در همه این حالت‌ها می‌توانیم از بیمه خویش فرما استفاده کنیم.  در حقیقت بیمه خویش فرما، بیمه‌ای است که شما خودتان، خودتان را بیمه و حق بیمه را هرماه به حساب تامین اجتماعی واریز می‌کنید.

بیمه خویش فرما یا همان بیمه اختیاری چیست؟

طبق قانون کار وقتی در جایی کار ‌می‌کنید، کارفرما موظف است شما را بیمه کند و همه کارمندان و کارگرانی که در واحدهای قانونی کار می‌کنند و ۱۸سال سن دارند، مشمول قانون حق بیمه می‌شوند.

اما شرایطی هم هست که در آن شما کسب و کار خودتان را دارید یا در خانه کار می‌کنید و تحت پوشش بیمه از جای خاصی نیستید. در این حالت می‌توانید از بیمه خویش فرما یا اختیاری استفاده کنید.

براساس آمار اعلام شده توسط سازمان تامین اجتماعی بیش از ۴۳ میلیون ایرانی، تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارند که از این تعداد ۷۸۰هزار نفر تحت پوشش بیمه اختیاری هستند.

همانطور که در بالا اشاره کردیم بیمه خویش فرما، بیمه‌ای است که شما خودتان، خودتان را بیمه و حق بیمه را هرماه به حساب تامین اجتماعی واریز می‌کنید.

بیمه اجباری با بیمه خویش فرما چه تفاوتی دارد؟

به طور کلی بیمه اجباری و بیمه اختیاری یا بیمه خویش فرما با هم تفاوت‌هایی دارند:

در طرح بیمه اجباری، بیمه بیکاری به کارگران و کارمندانی که به طور ناخواسته از کار بیکار می‌شوند، تعلق می‌گیرد.

در طرح بیمه اجباری همچنین ۷ درصد از تعرفه بیمه از کارگران دریافت می‌شود، در صورتی که در بیمه اختیاری همه هزینه را خود فرد باید پرداخت کند.

در طرح اجباری، تسهیلات درمانی بیشتری به کارگران تعلق می‌گیرد؛ در صورتی که در مورد بیمه اختیاری این ضرایب به ۱۴ تا ۱۸ درصد برای دریافت تعرفه‌های خدماتی و درمانی می‌رسد.

هیچ فرقی برای بازنشستگی کارگران در طرح اختیاری یا اجباری وجود ندارد؛ اما تفاوت‌هایی برای دریافت تسهیلات مستمری‌بگیری و از کارافتادگی بین این دو طرح وجود دارد.

بیمه خویش فرما چند نوع است؟

به طور خلاصه دو نوع بیمه خویش فرما داریم؛ یکی بیمه اختیاری و دیگری بیمه خویش فرمای صاحبان حِرف و مشاغل آزاد.

اگر تحت پوشش بیمه خاصی نیستید، می‌توانید به یکی از شعبه‌های تامین اجتماعی مراجعه کنید و بعد از پرکردن فرم درخواست و ارائه مدارک، شماره بیمه دریافت و براساس آن هرماه مبلغ مشخص شده را به حساب بیمه بریزید.

مبلغ مشخص شده باید حتما در زمان مشخص شده به حساب بیمه واریز شود. کوتاهی در پرداخت باعث جریمه شدن یا قطع قراردادتان با بیمه خواهد شد.

سازمان تامین اجتماعی، ۶۰ روز بعد از درخواست، صلاحیت شما برای داشتن بیمه خویش فرما را به صورت کتبی اعلام می‌کند. اگر ۶۰ روز شده و خبری از بیمه نیست، باید به سازمان بازرسی کل کشور یا بخش بازرسی اداره کل تامین اجتماعی شهر محل سکوننتان مراجعه کنید.

اگر در ۹ ماه گذشته حق بیمه پرداخت کرده باشید از هرگونه معاینه پزشکی معاف هستید؛ مگر اینکه خود سازمان تشخیص دهد که باید معاینه شوید. آزمایش‌های پزشکی شامل آزمایش خون و ادرار است.

درصد حق بیمه خویش فرما چقدر است؟

درصد حق بیمه خویش فرما، بر اساس حداقل و حداکثر حقوق و دستمزدی است که هر سال، شورای عالی کار تعیین و توسط وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ابلاغ می‌کند. مبنای پرداخت حق بیمه ماهانه خویش فرما، براساس میزان حقوق و مزایای سال ۱۴۰۲ اعلام شده تعیین می‌شود و هر ۲۴ ماه یک بار، ۱۰ درصد قابل افزایش است.

شرایط لازم برای دریافت بیمه اختیاری

حداکثر سن برای بیمه اختیاری شدن ۵۰ سال است. اگر قبلاً سابقه پرداخت حق بیمه برای ۱۰ سال را داشته باشید و سنتان هم از ۵۰ سال بیشتر باشد، می‌توانید بدون شرط سنی بیمه شوید.

مدارک لازم برای بیمه خویش فرمای اختیاری

اصل شناسنامه، کارت ملی، کارت پایان خدمت یا معافیت (فقط آقایان). برای اطمینان بیشتر برای آگاهی از بخشنامه‌های سال ۱۳۹۸ به واحد نام‌نویسی شعبه مراجعه کنید.

سه قطعه عکس ۴×۳ جدید برای انجام معاینات. قبل از انعقاد قرارداد و درصورتی ‌که دو شرط زیر را هم‌زمان داشته باشید از اعزام به معاینه معاف می‌شوید.
در زمان تقاضا کمتر از ۹ ماه از تاریخ آخرین قطع بیمه گذشته باشد.

قبل از آخرین قطع بیمه، ۳۶۵ روز پیوسته دارای سابقه باشد.

احراز هویت و تکمیل درخواست بیمه اختیاری و برگه‌های مربوطه.

ثبت درخواست در روز مراجعه. این به آن معناست که پس از عقد قرارداد و پرداخت به‌موقع، سابقه بیمه شما از روز اول مراجعه ثبت می‌شود.

درصورتی‌که پرونده شما در شعبه موجود باشد و نیاز به معاینه نداشته باشید، در همان روز قرارداد منعقد می‌شود.

مدارک لازم برای بیمه خویش فرمای صاحبان حرف و مشاغل آزاد

مراجعه حضوری شخص متقاضی به کارگزاری بیمه

اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه

اصل و کپی کارت ملی و کارت پایان خدمت یا معافی

پنج قطعه عکس ۴*۳ جدید برای ارسال به معاینات و گرفتن شماره بیمه.

چه تسهیلاتی به بیمه‌شدگان خویش فرما تعلق می‌گیرد؟

 

کانال تلگرام کارگر 24
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : ۱
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

فاطمه شنبه , ۲۴ تیر ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۵

سلام خسته نباشید من قبلا بیمه بودم ازدواج کردم هیچ کمک هزینه ای به من نشد چند بار بیکار شدم بیمه بیکاری نگرفتم الان هیچ کس منو استخدام نمی کنه تو این شرایط گرانی و بی پولی از فقر مالی به سر می برم