تاریخ انتشار : یکشنبه 26 شهریور 1402 - 19:18
کد خبر : 2916

نحوه محاسبه پرداخت غرامت دستمزد برای استراحت پزشکی چگونه است؟

نحوه محاسبه پرداخت غرامت دستمزد برای استراحت پزشکی چگونه است؟
 اگر مرخصی استعلاجی (استراحت پزشکی) بصورت سرپائی تجویز شود، غرامت دستمزد از روز چهارم پرداخت می‌گردد، اما چنانچه استراحت به علت بستری در بیمارستان حتی برای چند ساعت یا در اثر حوادث ناشی از کار یا غیرناشی از کار تجویز گردد از روز اول قابل پرداخت است.

کارگری سوال کرد: نحوه محاسبه پرداخت غرامت دستمزد برای استراحت پزشکی چگونه است؟

به گزارش کارگر ۲۴؛ کانال سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به این سوال گفت: محاسبه پرداخت غرامت دستمزد برای استراحت پزشکی (سرپایی و بستری) افراد متاهل یا متکفل و بیمه شدگان زن متکفل عبارت است از سه چهارم (۳/۴) میانگین دستمزد ظرف ۹۰ روز قبل از شروع بیماری ضرب در تعداد روزهای استراحت پزشکی؛ و نحوه محاسبه استراحت پزشکی بیمه شدگان مجرد و بیمه شدگان زن متاهل درصورتیکه معالجه آنان به صورت سرپایی باشد برابر است با دو سوم (۲/۳) میانگین دستمزد ظرف ۹۰ روز قبل از شروع بیماری ضرب در تعداد روزهای استراحت پزشکی سرپایی و چنانچه معالجه ایشان با بستری در بیمارستان باشد، نحوه محاسبه استراحت پزشکی ایام بستری برابر است با یک دوم (۱/۲) میانگین دستمزد ظرف ۹۰ روز قبل از شروع بیماری ضرب در تعداد روزهای استراحت پزشکی بستری.

اگر مرخصی استعلاجی (استراحت پزشکی) بصورت سرپائی تجویز شود، غرامت دستمزد از روز چهارم پرداخت می‌گردد، اما چنانچه استراحت به علت بستری در بیمارستان حتی برای چند ساعت یا در اثر حوادث ناشی از کار یا غیرناشی از کار تجویز گردد از روز اول قابل پرداخت است.

غرامت دستمزد ایام بیماری بیمه شدگان بر چه اساسی صورت می گیرد؟

بر اساس ضوابط و قوانین سازمان تأمین اجتماعی، بیمه شدگانی که تحت معالجات پزشکی یا درمان های توانبخشی قرار می گیرند و موقتا” توانایی انجام کار را ندارند در مدت ایام بیماری، از سوی این سازمان غرامت دستمزد دریافت خواهند کرد.

به گزارش کارگر ۲۴ (دانستنی های کارگر) به نقل از تامین اجتماعی؛ بیمه شدگانی که به سبب بیماری های عادی و یا بیماری های حرفه ای، حوادث ناشی از کار و یا غیر ناشی از کار برای مدتی قادر به انجام کار نیستند برای دریافت غرامت دستمزد ایام بیماری باید گواهی پزشک را به شعب تأمین اجتماعی استان ارایه کنند.

چنانچه مدت استراحت بیمه شده در هر نوبت از ۷ روز و در مجموع طی یک سال از ۱۵ روز بیشتر نشود، تأیید آن توسط پزشک معالج کافی خواهد بود.

بر اساس قوانین سازمان تأمین اجتماعی، در صورتی که مدت استراحت بیش از ۱۵ روز و کمتر از ۶۰ روز باشد، باید به تأیید پزشک معتمد سازمان برسد و چنانچه مدت استراحت بیمه شده ۶۰ روز و بیشتر در سال باشد باید به تأیید شورای پزشکی تأمین اجتماعی برسد.

غرامت دستمزد از اولین روزی که بیمه شده بر اثر حادثه یا بیماری قادر به کار نباشد، پرداخت می شود و غرامت دستمزد بیمه شده ای که بر اثر بیماری عادی در بیمارستان بستری شود از اولین روز محاسبه و پرداخت شده و در صورتی که بیمه شده ای بر اثر بیماری عادی قادر به کار نباشد و به صورت سرپایی درمان شود غرامت دستمزد از روز چهارم محاسبه و پرداخت می شود.

بیمه شدگان برای دریافت غرامت دستمزد ایام بیماری با در دست داشتن اصل دفترچه درمانی و گواهی پزشک معتبر به شعب تأمین اجتماعی قم مراجعه کنند و مدت دریافت غرامت دستمزد جزو سوابق پرداخت بیمه محاسبه می شود.

کانال تلگرام کارگر 24

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.