تاریخ انتشار : دوشنبه 29 آبان 1402 - 19:16
کد خبر : 3419

نحوه محاسبه سن و سابقه بازنشستگی در قانون جدید (+جدول)

نحوه محاسبه سن و سابقه بازنشستگی در قانون جدید (+جدول)
لازم به ذکر است براساس محتوای بحث‌ها در مجلس درباره نحوه‌ی تعیین سن بازنشستگی و براساس سخنان ریاست مجلس، مجلسی‌ها در پایان با گذاشتن سقف ۳۵ سال برای سابقه کار لازم برای بازنشستگی مردان و ۳۰ سال برای زنان موافقت کرده‌اند.

طبق شیوه جدید محاسبه سابقه بازنشستگی که در ضرایب سنی مختلف متفاوت است، بیمه شده به ازای میزان سابقه‌ای که تا کنون داشته، در ردیف‌های ضریبی مختلف به سابقه لازمش برای بازنشستگی افزوده می‌شود.

به گزارش ایلنا، با تصویب بند الحاقی مربوط به افزایش سن بازنشستگی در برنامه هفتم توسعه در مجلس، جزئیات شیوه محاسبه افزایش در سن و سابقه بازنشستگان منتشر شده است.

بنابر این شیوه محاسبه که در ضرایب سنی مختلف متفاوت است، بیمه شده به ازای میزان سابقه‌ای که تاکنون داشته، در ردیف‌های ضریبی مختلف به سابقه لازمش برای بازنشستگی افزوده می‌شود. بدین ترتیب هرچه میزان سوابق نیروی کار بیمه شده قبل از شروع اجرای برنامه هفتم توسعه و ابلاغ آن توسط دولت بیشتر باشد، فرد با سابقه کمتر می‌تواند بازنشسته شود و هرچه سوابق کمتری قبل از اجرا و ابلاغ این شیوه جدید محاسبه بازنشستگی داشته باشد، سابقه بیشتری باید پر کند تا بتواند بازنشسته شود.

البته شیوه محاسبه در مردان و زنان متفاوت است و جدول مربوطه منطبق با ارقامی است که با مبنای بازنشستگی در ۶۲ سال سن (یعنی سن بازنشستگی معین شده در این قانون برای مردان) در نظر گرفته شده و محاسبه در مورد بانوان شاغل که سن بازنشستگی آنان ۵۵ سال است، با همین شیوه ارقام متفاوت و کمتری را در پی خواهد داشت.

بدیهی است که طبق قانون تامین اجتماعی، سنوات بیشتر سابقه در میزان مستمری فرد بازنشسته تاثیر خواهد داشت.

لازم به ذکر است براساس محتوای بحث‌ها در مجلس درباره نحوه‌ی تعیین سن بازنشستگی و براساس سخنان ریاست مجلس، مجلسی‌ها در پایان با گذاشتن سقف ۳۵ سال برای سابقه کار لازم برای بازنشستگی مردان و ۳۰ سال برای زنان موافقت کرده‌اند.

جدول زیر نمایان‌گر مقدار سابقه لازم نیروی کار پس از اجرای این شیوه محاسبه بازنشستگی با سنوات سوابق مختلف است. برای مثال فردی که تاکنون شش سال کامل کار کرده و بطور کامل حق بیمه برای او پرداخت و رد شده است، طبق این جدول ۴۰ سال در مجموع باید سابقه پر کند اما در جریان تعیین سقف سی و پنج ساله برای سابقه بازنشستگی، تنها ۳۵ سال سابقه پر می‌کند؛ مگر آنکه به زودتر از این میزان به سن ۶۲ سالگی رسیده باشد (که در آن صورت با سابقه کمتری بازنشسته می‌شود).

به عبارت بهتر، باتوجه به سقف تعیین شده در قانون (۳۵ سال) کلیه کسانی که تاکنون کمتر از پانزده سال سابقه دارند، جمعا باید ۳۵ سال سابقه پر کنند و مابقی باتوجه به ضرایب تعیینی از ۳۵ سال تا ۳۰ باید سابقه داشته باشند.

 

 

کانال تلگرام کارگر 24

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.