تاریخ انتشار : یکشنبه 21 خرداد 1402 - 10:20
کد خبر : 495

صفر تا صد بیمه بیکاری ۱۴۰۲

صفر تا صد بیمه بیکاری ۱۴۰۲
 بیمه بیکاری یکی از مزیت‌های بیمه تأمین اجتماعی است برای افرادی که به طور ناگهانی کار خود را از دست می‌دهند. خیلی از کارمندان و کارگران سرپرست خانوار هستند. سازمان تامین اجتماعی بر اساس قوانین بیمه و در راستای حمایت از حقوق کارکنان، در ابتدای سال ۱۴۰۲ تسهیلات مربوط به بيمه بيكاري را لحاظ کردند.

به گزارش کارگر ۲۴ (دانستنی های کارگر) به نقل از بیمه دات کام؛ احتمالاً متقاضیان سوالات گوناگونی درباره‌ی ماهیت این بیمه‌نامه، قوانین بیمه بیکاری، شرایط استفاده از بیمه بیکاری، مدارک لازم و عواقب گرفتن بیمه بیکاری داشته‌باشند. با خواندن این مقاله می‌توانید از اطلاعات مربوط به چنین مواردی آگاه شوید. هنگام روبه‌رو شدن با این مسئله اگر اطلاعات کافی داشته باشید، ضمن بهره‌مندی از مزایای این بیمه، دچار سردرگمی نخواهیم شد.پس پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را از دست ندهید.

آیا بیمه بیکاری بگیریم؟

بیمه بیکاری، یکی از چترهای حمایتی بیمه تامین اجتماعی است. سازمان تامین اجتماعی با دریافت حق بیمه مقرر، این مستمری را پرداخت می‌کند. مقرری بیمه بیکاری به بیمه‌شدگانی تعلق می‌گیرد که شغل خود را از دست داده‌اند.

افرادی که به اجبار بیکار می‌شوند یا به اصطلاح اخراج می‌شوند، مشمول بیمه بیمکاری می‌شوند.

همه کارمندان و کارگران در اوایل سال، نگران هستند که کارفرما قراردادشان را تمدید نکند؛ در نتیجه، آن‌ها بیکار شوند. بیکاری است و هزار مصیبت دیگر … این کارمندان و کارگران معمولا سرپرست خانوار هستند. قانون بیمه و سازمان تامین اجتماعی در راستای حمایت از حقوق کارگران و کارمندان، تسهیلات ۱۴۰۱ را لحاظ کرده‌اند. احتمالا، متقاضیان سوالات گوناگونی درباره ماهیت این بیمه‌نامه، قوانین بیمه بیکاری، شرایط و مدارک لازم برای گرفتن داشته‌باشند. بهتر است اطلاعاتی در زمینه این بیمه کسب کنیم. با داشتن اطلاعات بیشتر، خدای نکرده در هنگام روبه رو شدن با این مساله ضمن بهره مندی از مزایای این بیمه، دچار سردرگمی نخواهیم شد.پس شما را به خواندن این مقاله دعوت می‌کنیم.

کار چیست؟

طبق تعریف مرکز آمار، شغل ( کار)، به مجموعه فعالیت‌های اقتصادی‌ فکری و بدنی گفته می‌شود. البته فعالیت‌هایی که به منظور کسب درآمد نقدی یا غیرنقدی با هدف تولید کالا یا ارائه خدمات، انجام می‌شود. شاغل کسی است که در قبال انجام کار یا شغل بتواند حداقل نیازهای خود را تامین نماید.

افرادی که بدون دریافت مزد یا برای یکی از اعضای خانواد خود برمبنای رابطه خویشاوندی کار می‌کنند، نیز شاغل نامیده می‌شوند.

افرادی که در دوره کارآموزی خود، فعالیتی مرتبط با موسسه محل کارآموزی خود انجام می‌دهند، نیز شاغل محسوب می‌گردند. چون در تولید کالا یا ارائه خدمات آن موسسه یا سازمان نقش دارند.

دانشجویان، محصلان دارای شغل پاره وقت و تمام افراد شاغل دائم یا موقت در نیروهای مسلح نظیر پرسنل کادر، درجه داران و سربازان وظیفه نیروهای نظامی و انتظامی نیز جزو افراد شاغل محسوب می‌گردند.

کارگر کیست؟

کارگر، شخص حقیقی است که در مقابل دریافت حق الزحمه اعم از: مزد، حقوق، درصد سود، سایر مزایا به درخواست کارفرما کار می‌کند. هر کس به هر دلیل برای شخص دیگری کار کند، کارگر تلقی می‌گردد. طبق این قانون، کارگر می‌تواند دکتر یا مدیر هم باشد.

چگونه کارگر طبق قانون کار بیمه می‌شود؟

هر کارگری برمبنای اجبار قانونی، خود به خود و قهرا بیمه می‌شود و از مزایای بیمه تامین اجتماعی استفاده می‌کند. پرداخت یا عدم پرداخت حق بیمه او توسط کارفرما هیچ گونه محدودیتی برای این حق ایجاد نمی‌کند. سازمان تامین اجتماعی این مبلغ را از کارفرما وصول می‌نماید.

کارفرما وظیفه دارد که کارگر را بیمه کند. این نوع وظیفه اجباری است. استنکاف این قانون تخلف محسوب می‌شود و مشمول مجازات قانونی می‌گردد. هر فردی که برای دیگری در مقابل دریافت حقوق و مزد کار کند، مشمول بیمه تأمین اجتماعی می‌شود. این حکم بر اساس بند الف ماده چهار قانون تامین اجتماعی است. این فرد می‌تواند در مقابل پرداخت حق بیمه از مزایای بیمه تامین اجتماعی استفاده نماید.

اما بیمه کارگری چیست و چه مزایایی دارد؟ نحوه محاسبه حق این بیمه چگونه است؟ برای پاسخ این سوالات مقاله بیمه کارگری را مطالعه نمایید.

بیکار کیست؟

بیکار به شخصی می‌گویند که برحسب شرایط، با عدم دخالت اراده خود، شغل خود را از دست داده‌اند و آماده به کار باشند.

کمیته‌ای مرکب از نمایندگان اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی بر تشخیص ارادی بودن بیکاری نظارت دارند. شعبه‌های سازمان تامین اجتماعی پس از دریافت تاییدیه از مقامات نامبرده، تمهیدات لازم جهت پرداخت مقرری بیمه فرد بیکار را به عمل می‌آورند.

مثال این دست افرادی که شغل خود را از دست داده اند، کارگرانی هستند که به خاطر تغییرات ساختار اقتصادی کارگاه و محل کار، ورشکستگی کارفرما یا شرایط محیطی همچون شرایط قرنطینه کرونا تعدیل نیرو شده‌اند. نوع دیگر افرادی هستند که کارفرما مایل به همکاری با آن ها نیست و اخراج شده‌اند.

کارگران دارای قرارداد کوتاه مدت یا موقت، چگونه از بیمه بیکاری برخوردار می‌شوند؟

شرایط بیمه بیکاری تامین اجتماعی کارگرانی که قرارداد کار کوتاه مدت یا موقت دارند، به شرح زیر است:

اگر مدت زمان قراردادشان به اتمام ‌­رسد.

موفق به اشتتغال در محل کار جدید نگردند.

از دست دادن شغل در نتیجه حوادث قهریه و غیرمترقبه و بلایای طبیعی مشمول این نوع بیمه است. حوادثی همچون سیل، زلزله و آتش سوزی، نمونه‌هایی از حوادث قهریه و غیرمترقبه محسوب می‌شوند

در شرایط یادشده، بیمه شدگان تامین اجتماعی با معرفی کتبی واحد کار و امور اجتماعی محل از مزایای بیمه استفاده خواهند کرد.

قانون جدید بیمه بیکاری چیست؟

قانون و آیین نامه اجرایی این بیمه‌نامه در سال ۱۳۶۹ به تصویب مجلس رسیده و در حال حاضر اجرا می شود. هر سال فقط میزان و مبلغ مقرری بیمه تغییر می‌کند.

مرجع تشخیص بیکاری مندرج در متن قانون و تاریخ وقوع آن، اداره کارو وامور اجتماعی محل است.

ماده ۲۸ قانون تامین اجتماعی درباره حق بیمه صحبت می‌کند: حق‌بیمه ۳۰ درصد مزد یا حقوقی است که ۷ درصد آن به عهده بیمه‌شده، ۲۳ درصد به عهده کارفرما می‌باشد.

فرآیند پیگیری بیمه بیکاری از طریق سامانه جامع روابط کار

معاون وزیر کار در اسفند ماه ۱۴۰۰ خبر از رونمایی سامانه جامع روابط کار داد. هدف این سامانه سهولت دسترسی کارگران و کارفرمایان به خدمات از جمله فعالیت های مربوط به مقرری بگیری بیمه بیکاری و رسیدگی به دعاوی کارگر و کارفرما است. این سامانه ۵۳ فرآیند دارد که تمامی امور به صورت سیستمی انجام خواهد کرد. از جمله مهم ترین مزایای این سامانه، انتقال و ارسال و دریافت اطلاعات و داده های مورد نیاز است.

مشمولین بیمه بیکاری چه کسانی هستند؟

مشمولین بیمه بیکاری به شرح زیر می‌باشند:

بیمه شده حداقل یک سال سابقه پرداخت بیمه را قبل از بیکاری خود داشته باشد. نداشتن شغل ناشی از حوادث قهریه و بلایای طبیعی نظیر شرایط کرونا مستثنی از شمولیت این بند قانونی هستند.

داشتن تابعیت ایرانی برای دربافت بیمه بیکاری الزامی است.

اگر در اولین روز حضور بیمه شده در محل کار خود، بلایای طبیعی یا قهریه رخ دهد، کارگر مشمول این بیمه خواهد بود. او با رعایت سایر شرایط مقرر می‌تواند نسبت به دریافت مزایا اقدام نماید.

بیمه‌شده باید طی ۳۰ روز از تاریخ بیکاری به واحدهای کارو امور اجتماعی ذی ربط، آمادگی خود را جهت اشتغال به حرفه تخصصی یا مشابه اطلاع دهد. در صورت وجود عذر مواجه به تشخیص هیئت حل اختلاف تا سه ماه میسر خواهد بود.

شرایط دریافت بیمه بیکاری ۱۴۰۲ + بررسی قانون جدید بیمه بیکاری تامین اجتماعی

شرایط بیمه بیکاری برای دریافت شامل موارد زیر است:

با رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری، کارگران با ماهیت کار دائم فعالیت می‌کردند، دیگر برای دریافت بیمه بیکاری به نامه عدم نیاز ندارند.

بیمه‌شده باید در دوره های کارآموزی و سوادآموزی شرکت نماید. این کلاس‌ها از طرف ادارات کار و امور اجتماعی و نهضت سوادآموزی برگزار می‌شود، شرکت نماید. او باید هر دو ماه یک بار ، گواهی حضور در این کلاس ها را به شعب تامین اجتماعی ارائه دهد.

اگر قرارداد همکاری کارگر از نوع قرارداد کار موقت یا معین باشد، باید حداقل یک سال کاردر آخرین کارگاه به همراه پرداخت حق بیمه کار کرده باشد.

بیکاری حداکثر ۳۰ روز پس از اخراج یا اعلام عدم نیاز توسط کارفرما به اداره کار گزارش شود. (در موراد خاص بیشتر از ۳۰ روز نیز امکان دارد و آن هم با تشخیص هیئت اختلاف اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی محل تا ۳ ماه امکان پذیر خواهد بود.)
مستمری بگیر، بازنشسته و یا از کار افتاده کلی نباشند.

بیمه شده قبل از بیکاری حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد

بیمه شدگانی که به علت بروز حوادث غیرمترقبه شغل خود را از دست می‌دهند. این حوادث شامل سیل، جنگ، زلزله و آتش سوزی هستند. ( افرادی که به دلیل شیوع بیماری کرونا بیکار شده اند نیز مشمول این بند می شوند)

شرایط دریافت بیمه بیکاری۱۴۰۲ بدون کارت خدمت

شرایط دریافت بیمه بیکاری در سال ۱۴۰۲ بدون کارت خدمت شامل موارد زیر است:

داشتن کارت پایان خدمت برای آقایان جهت دریافت مستمری این بیمه الزامی است. بیمه شده‌ سرباز درصورتی می‌تواند از بیمه بیکاری برخوردار شود که :

الف) حداکثر ظرف دو ماه بعد از دوران سربازی به محل کار خود برگردد.

ب) اگر کارفرما از اشتغال او ممانعت به عمل آورد، با احراز سایر شرایط می تواند از مزایای این بیمه استفاده نماید.

مقرری این بیمه کارآمد و مفید از اولین روز بیکاری کارگر محاسبه شده و به او پرداخت می‌گردد.

اگر کارگر بیمه شده استخدام شود، درصورتی مشمول بیمه خواهد بود که : در شغلی استخدام شود که میزان حقوق و مزایای آن از مقرری معین شده کمتر باشد. مابه التفاوت دریافتی نیز از صندوق این بیمه پرداخت خواهد شد.

در کارگاه‌هایی که حداکثر ۵ کارگر مشغول هستند، پرداخت حق بیمه به اختیار و توافق بین کارفرما و کارگر مربوط است.

کارگرانی که سوابق خدمت خود را بازخرید نمایند، مشمول این بیمه خواهند بود.

سایر شرایط دریافت مقرری بیکاری

از دیگر شرایط دریافت بیمه بیمکاری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اگر فرد حین دوره کارآموزی، کمک هزینه دریافت نماید، این امر مانعی برای دریافت مقرری بیمه وی محسوب نخواهد شد.
بیمه‌شدگانی که به دلیل تغییرات در ساختار اقتصادی واحدهای مربوطه به تشخیص وزارتخانه مرتبط و تایید شورای عالی کار، بیکار موقت شناخته شوند، مشمول دریافت مقرری خواهند بود.
اگر فرد در حین دریافت بیمه بیکاری، مجددا شاغل شود ولی به سازمان تامین اجتماعی این مساله را اعلام نکند، در نهایت مقرری واریزی را باید بعد از اشتغال مجدد عودت نماید. اگر بیمه‌شده با دریافت دستمزد روزهای بلاتکلیفی به کار قبلی خود برگردد، باید مقرری دریافتی خود در این بازه را به سازمان تامین اجتماعی عودت نماید.

شرایط بیمه بیکاری برای کارگران روزمزد چیست؟

کارگرهای روزمزد اگر بیمه‌ای نداشته باشند، نمی‌توانند از حقوق این بیمه استفاده نمایند. این افراد تنها در صورتی می‌توانند آن را دریافت کنند که به صورت خویش‌فرما خود را بیمه کرده باشند.

بیمه کارگر ساعتی چگونه تعیین می‌شود؟

میزان مزد و مزایای کارگرانی که به صورت کارگری کار می‌کنند، بر اساس توافق بین کارگر و کارفرما خواهد بود. البته باید تأکید که کارفرماها حق پرداخت مزد کمتر از حداقل میزان تعیین شده در شورای عالی کار را ندارند. همچنین اینکه بر اساس قانون کار، دستمزد کارگران ساعتی شامل حق اولاد و خواروبار هم خواهد بود و حتی کارفرما باید مزد روزهای تعطیل را هم بدهد. علاوه بر این هیچ مانعی برای بیمه کردن کارگران پاره وقت وجود ندارد. حق مأموریت، کارمزد روزهای تعطیل و مرخصی استحقاقی به کارگران کارمزدی یا ساعتی تعلق خواهد گرفت. در آخر اینکه بیمه آن‌ها بر اساس میزان ساعت کاریشان مشخص خواهد شد.

استثنائات بیمه بیکاران چیست؟

استثنائات بیمه بیکاری به موارد زیر تقسیم می‌شود:

کارگر با میل و رضایت شخصی، شغل را ترک نماید.( اگر در طول پروسه دریافت بیمه بیکاری، مشخص شود که شخص با میل و اراده خود بیکار شده است، ضمن قطع پرداخت مقرری ، مبالغ مربوطه از او مسترد خواهد شد.)
کارگر استعفا دهد.

قرارداد در موعد مقرر خاتمه یابد.

اگر کارفرما، کارگر را به خاطر کوتاهی در انجام وظایف محول شده یا قانون شکنی و نقض آیین نامه های انظباطی کارگاه اخراج نماید، کارگر مستحق دریافت حقوق این بیمه نمی‌شود.

چه کسانی مشمول بیمه بیکاری نمی‌شوند؟

کلیه مشمولان قانون تامین اجتماعی که تابع قانون کار و کشاورزی هستند، تحت پوشش این بیمه قرار می‌گیرند به جز گروه افراد زیر:

اتباع خارجی

صاحب مشاغل آزاد ( حتی اگر بیمه مشاغل آزاد داشته‌باشند.)

بازنشستگان

از کارافتادگان کلی

بیمه‌شدگان اختیاری

کارگران کارگاه های خانوادگی

اگر قصور و تقصیر در انجام وظایف محوله از سوی کارگر در مراجع حل اختلاف قانون کار احراز به رسمیت شناخته شود، در چنین حالتی کارگر تحت پوشش بیمه یاد شده نخواهد بود.

مدارک مورد نیاز بیمه بیکاری ۱۴۰۲ چیست ؟

مدارک لازم برای درخواست بیمه بیکاری شامل موارد زیر هستند:

نامه عدم نیاز کارفرما. ( در این نامه ذکر می‌شود که کارفرما از چه تاریخی به کارگر نیازی نخواهد داشت.) توجه نمایید که این تاریخ باید یک روز بعد از تاریخ اتمام مهلت قرارداد باشد.)

اصل و تصویر قرارداد سال آخر همکاری یا رای صادر شده

۴ قطعه عکس ۴*۳

اصل و تصویر کارت ملی

کپی و اصل شناسنامه

اصل و تصویر گواهی کار از شرکت

بارگذاری کامل مدارک، اولین گام در روند دریافت بیمه بیکاری است. این مدارک شامل موارد زیر هستند:

تصویر صفحه اول دفترچه بیمه

اصل و تصویر کارت پایان خدمت (برای آقایان)
اصل و تصویر مدرک تحصیلی یا مدرک فنی
قرارداد یکسال آخر با مهر و امضای کارفرما و امضای کارگر
اخذ استعلام سوابق بیمه از شعبه تامین اجتماعی مربوطه برخی ادارات استعلام اینترنتی را می پذیرند

بیمه بیکاری چند ماه است؟

مدت زمان بیمه بیکاری که از طرف سازمان تأمین اجتماعی اعلام می‌شود، در جدول بیمه بیکاری ۱۴۰۲ آمده است:

مدت زمان دریافت مقرری برای متاهل سابقه پرداخت بیمه
یک سال ۶ تا ۲۴ ماه
یک سال و نیم ۲۵ تا ۱۲۰ ماه
۲۶ ماه ۱۲۱ تا ۱۸۰ ماه
سه سال ۱۸۰ تا ۲۴۰ ماه
۵۰ ماه از ۲۴۱ ماه به بالا

مدت دریافت مقرری، جزء سوابق پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی تلقی خواهد شد.

میزان مقرری روزانه بیمه شده فاقد شغل ۵۵% متوسط مزد یا حقوق یا کارمزد روزانه فرد شاغل دارای بیمه است. به حقوق افراد متاهل یا متکفل، تا حداکثر چهار نفر افراد تحت تکفل بیمه شده به ازای هر فرد ۱۰% حداقل دستمزد افزوده خواهد شد.

قانون جدید بیمه بیکاری حداقل مبلغ بیمه بیکاری را ۵۵ درصد حقوق پایه وزارت کار، بدون در نظر گرفتن بن و حق مسکن اعلام کرده است. این عدد در سال ۱۴۰۱ برابر با ۴.۳۱۹.۰۷۵ تومان است. برای کسانی که بیشتر از حقوق پایه دریافتی دارند، هم عددی بین ۵۵ الی ۸۰ درصد حقوقشان محاسبه و پرداخت می‌شود.

مبلغ بیمه بیکاری ۱۴۰۲

میزان مبلغ بیمه بیکاری به شرح زیر می‌باشد:

حداقل مبلغی که سازمان تامین اجتماعی به شما خواهد پرداخت؛ برابر با ۵۵% متوسط حقوق سه ماه اخیرتان خواهد بود و حداکثر، ۸۰% از متوسط حقوقتان به شما پرداخت خواهد شد.از همان اولین روزی که فرد شغل خود را از دست می‌دهد، مقرری قابل پرداخت است.
لازم به ذکر است که اگر ۵۵% از متوسط حقوق شما کمتر از حقوق پایه وزارت کار باشد؛ مبلغی که دریافت می‌کنید برابر با حداقل حقوق در آن سال خواهد بود!

از دیگر عواملی که بر افزایش این کمک هزینه ماهیانه موثر هستند؛ حقوق سه ماه آخر شما و تعداد افرادی است که تحت تکفل شما قرار دارند. شما توانایی این را دارید تا چهار نفر را تحت تکفل داشته باشید که به‌ازای هر نفر ۱۰ درصد به دریافتی‌تان افزوده می‌شود. البته سقف مبلغ پرداختی به شما همان ۸۰% متوسط حقوق خواهد بود.

بر اساس قانون جدید بیمه بیکاری، حداقل مبلغ بیمه بیکاری را ۵۵ درصد حقوق پایه وزارت کار، بدون در نظر گرفتن بن و حق مسکن اعلام شده است. با این شرایط حقوق بیمه بیکاری چقدر است؟ طبق قوانین کار در سال ۱۴۰۲، حقوق پایه بدون حق اولاد و پایه سنوات معادل ۷،۳۰۸،۲۸۴ تومان است. اگر حقوق پایه را در نظر بگیریم، حداقل حقوق بیکاری در سال ۱۴۰۲، ۴،۰۱۹،۵۵۶ تومان خواهد بود.

به مبلغ بیمه بیکاری برای افراد متاهل سال ۱۴۰۲، در ازای هر فرد ۱۰% حداقل دستمزد افزوده خواهد شد. توجه کنید که حداکثر حقوق بیمه بیکاری تامین اجتماعی، نباید بیشتر از ۸۰% حقوق فرد باشد. برای کسانی که بیشتر از حقوق پایه دریافتی دارند هم عددی بین ۵۵ الی ۸۰ درصد حقوقشان در نظر گرفته می‌شود.

بیمه بیکاری تا چه سنی تعلق می‌گیرد؟

افراد مسن مشمول قانون جدید بیمه بیکاری که ۵۵ ساله یا بیشتر باشند، تا زمانی که مشغول به کار نشده‌اند، می‌توانند تا رسیدن به سن بازنشستگی از پوشش‌های آن بهره‌برند.

اگر زن و شوهر هر دو بیکار شوند، امکان برخورداری هردوی آن ها از این رشته بیمه مفید ارائه شده از سازمان بیمه تامین اجتماعی وجود دارد. فقط یکی از آنان ( زن یا شوهر) می‌توانند از افزایش مقرری به ازای هر یک از فرزندان استفاده کنند.

حقوق این بیمه مشابه سایر مستمری های بیمه های تامین اجتماعی معاف از مالیات است.

افراد تحت تکفل بیمه چه کسانی هستند؟

افراد تحت تکفل بیمه بیکاری شامل افراد زیر است:

همسر(زن یا شوهر)

فرزندان مونث مجرد و فاقد حرفه و شغل

پدر و مادری که سن شان بیش از ۶۰ سال باشد و پزشک معتمد سازمان تامین اجتماعی، کارافتادگی آن ها را تایید نماید و فرد مشمول بیمه بیکاری عهده دار معاش آن ها باشد.

فرزندان مذکر با سن کمتر از ۱۸ سال یا پزشک معتمد سازمان تامین اجتماعی از کارافتادگی آن ها را تایید نماید یا صرفا در حال تحصیل باشند.

خواهر و برادر تحت تکفل در صورت داشتن شرایط مربوط به فرزندان مونث و مذکر

در چه شرایطی بیمه بیکاری ۱۴۰۲ لغو می شود؟

شرایط لغو بیمه بیکاری را در زیر مشاهده می‌کنید:

مرگ بیمه‌شده فرا برسد و فوت کند.

بیمه‌شده دوباره اشتغال یابد.

بیمه شده مستمری بازنشستگی دریافت کند یا دچار از کار افتادگی کلی شود.

مدت زمانی تعلق بیمه به فرد به اتمام برسد.

بیکار دریافت کننده حقوق بیمه بیکاری از پذیرش شغل مشابه جدید اجتناب ورزد.

فرد بیکار دریافت کننده مقرری بیمه بدون دلیل موجه از حضور در دوره های کارآموزی استنکاف ورزد.

حقوق بیمه شدگان حین استفاده از بیمه بیکاری به خدمت وظیفه عمومی اعزام می‌گردند.در صورتی که متاهل نباشند، قطع می‌گردد و پس از پایان خدمت وظیفه عمومی در صورت عدم اشتغال، با معرفی واحد تعاون، کار و رفاه اجتماعی مجددا نسبت به برقراری باقی مانده مدت استحقاقی آنان اقدام خواهد شد.

بیمه شده مجددا به کار اشتغال یابد.

بیمه بیکار بدون عذر موجه از شرکت در دوره های کارآموزی یا سوادآموزی خودداری کند.

بیکار از قبول شغل تخصصی خود یا شغل مشابه پیشنهادی خودداری کند.

با دریافت مزد ایام بلاتکلیفی به کار اولیه برگردد.

قطع بازرسی از منازل

بر اساس گفته معاون اداره کل امور بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی در فروردین ۱۴۰۱، دیگر بازرسی از در منازل برای صحت و درستی بیکار بودن فرد انجام نخواهد شد و انجام آن خلاف قانون است. در واقع قطع بیمه بیکاری منوط به ارائه دلایل مستند و قانونی از اشتغال دوباره فرد است.

آیا افزایش حقوق به بیمه بیکاری تعلق میگیرد؟

با توجه به جدول بیمه بیکاری، افرادی که بیشتر از ۲۰ سال سابقه کار دارند، می‌توانند نزدیک ۲ سال از بیمه بیکاری استفاده کنند. با توجه به اینکه اول هر سال حقوق‌ها افزایش پیدا می‌کند، بر اساس بخشنامه بیمه بیکاری ۱۴۰۲، افزایش حقوق بیمه بیکاری مطابق با میزان افزایش حقوق کارکنان صورت می‌گیرد.

تاریخ واریز حقوق بیمه بیکاری تامین اجتماعی

واریز بیمه بیکاری در بازه زمانی بین ۱۰ الی ۱۵ هر ماه است. در صورت عدم واریز مستمری در بازه زمانی یاد شده، باید جهت استعلام علت تأخیر به شعبه سازمان تامین اجتماعی مراجعه نمایید.

نحوه استعلام واریز بیمه بیکاری

برای استعلام وضعیت واریز مبلغ بیمه بیکاری، باید به سایت رسمی سازمان تأمین اجتماعی مراجعه کنید. در صفحه اصلی سایت به منو مراجعه کنید و در بخش خدمات، در قیمت بیمه شدگان، بر روی بیمه بیکاری کلیک کنید. بعد از ورود به سایت، وارد صفحه مربوط به بیمه بیکاری می‌شوید. در این صفحه بر روی گزینه‌ی مشاهده درخواست‌های بیمه بیکاری را انتخاب کرده و مشاهده کنید که سند پرداخت بیمه بیکاری شما در چه وضعیتی وجود دارد.

چند بار از بیمه بیکاری می‌توان استفاده کرد؟

در خصوص تعداد استفاده از بیمه بیکاری، محدودیتی وجود ندارد. بلکه محدودیت مربوط به مدت زمان استفاده از آن است. در حقیقت مدت دریافت بیمه بیکاری به میزان سابقه پرداخت و وضعیت تأهل فرد بستگی دارد که به شرح زیر است:

افراد مجرد و متأهل با سابقه پرداخت بیمه ۶ تا ۲۴ ماه، می‌توانند به ترتیب تا حداکثر ۶ و ۱۲ ماه مقرری بیمه بیکاری را دریافت کنند.

افراد مجرد و متأهل با سابقه پرداخت بیمه ۱۵ تا ۱۲۰ ماه، می‌توانند به ترتیب تا حداکثر ۱۲ و ۱۸ ماه مقرری بیمه بیکاری دریافت کنند.

اشخاص متاهل و مجرد با سابقه پرداخت بیمه ۱۲۱ تا ۱۸۰ ماه، می‌توانند به ترتیب تا حداکثر ۱۸ و ۲۶ ماه مقرری بیمه بیکاری دریافت کنند.

افراد مجرد و متأهل با سابقه پرداخت بیمه ۱۸۱ تا ۲۴۰ ماه، می‌توانند به ترتیب تا حداکثر ۲۶ و ۳۶ ماه مقرری بیمه بیکاری دریافت کنند.

متاهلان و مجردان با سابقه پرداخت بیمه ۲۴۱ ماه به بالا، می‌توانند به ترتیب تا حداکثر ۳۶ و ۵۰ ماه مقرری بیمه بیکاری دریافت کنند.

یعنی یک فرد مجرد با سابقه ۳۶ ماه دریافت بیمه، حداکثر می‌تواند تا ۱۲ ماه از مقرری بیمه بیکاری استفاده کند. اینکه این ۱۲ ماه پشت سر هم باشند یا خیر، تفاوتی نخواهد داشت.

آیا عیدی و مزایا به بیمه بیکاری تعلق می‌گیرد؟

عیدی بیمه بیکاری چقدر است؟ باید بدانیم که این بیمه از طرف سازمان تامین اجتماعی در ازای دریافت حق بیمه مقرر به مشمولین قانون جدید بیکاری پرداخت می‌گردد. عیدی عیدی کارگران از طرف کارفرما و به دلیل رابطه اشتغال و حقوق بگیر بودن کارگر پرداخت می‌شود. از توضیحات یادشده می‌توانیم نتیجه بگیریم که در دوره دریافت مستمری بیکاری، به شخص فاقد شغل عیدی تعلق نخواهد گرفت.

مزایای دریافت بیمه بیکاری چیست؟

تمام مدت دریافت مقرری بیمه بیکاری، جزو سوابق بیمه تامین اجتماعی محسوب خواهد شد و امکان تمدید دفترچه بیمه تامین اجتماعی وجود دارد. در صورت نیازمندی واحد کسب وکار به جذب نیروی کار، فرد بیکار در اولویت معرفی به این واحد های کسب و کار قرار خواهند گرفت.

حقوق بیمه بیکاری کرونا (مقرری بیکاری بیماری کرونا)

صنف‌ها و کارگرانی در دوره‌ی فراگیر شدن کرونا، آسیب دیده اند اطلاع داشته باشند که مبلغ ۵۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار از سوی دولت به صندوق بیمه بیکاری اختصاص یافته و وزارت کار با راه‌اندازی سامانه ثبت درخواست بیمه بیکاری bimebikari.mcls.gov.ir از کسانی که در مدت سه ماهه دچار بیکاری و توقف فعالیت شده بودند درخواست کرد که به سامانه مراجعه و درخواست خود را ثبت کنند.

جالب است بدانید که طبق آخرین آمار تا پایان سال ۹۹، بیش از ۸۶۰ هزار نفر متقاضی بیمه بیکاری ثبت نام کرده و بیش از ۳۵۰۰ میلیارد تومان برای چهار ماه علاوه بر این بیمه پرداخت شده است.

منابع تامین سرمایه حقوق بیمه بیکاری کرونا

با توجه به تعداد بالای افراد واجد شرایط بیمه بیکاری کرونا و پشتوانه مالی محدود سازمان تامین اجتماعی، بنا به فرمایش مقام معظم رهبری، مبلغ ۵ هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به بیکاران متاثر از بیماری کرونا اختصاص داده شد.

سازمان تامین اجتماعی مقرری بیمه عدم اشتغال مربوط به شرایط کرونای متقاضیان واجد شرایط را که در ۱۰ روز اول اسفند بیکار شدند ، واریز کرده است. فهرست اسامی آن دسته از متقاضیان بیکار شده از اسفند سال گذشته که موفق به ثبت نام در سامانه نشده بودند، از طریق کمیته‌های استانی جمع آوری شده و پس از پایش و تکمیل به سازمان تامین اجتماعی فرستاده خواهد شد تا پروسه واریز مقرری به حساب آن‌ها نیز فراهم شود.

با آغاز واریز مبالغ بیمه بیکاری کرونا اگر چه انتظار می‌رفت واریز مقرری بر اساس قانون بیمه بیکاری و توسط سازمان تامین اجتماعی صورت گیرد، اما پرداخت اولین فهرست مقرری بگیران توسط سازمان برنامه و بودجه نشان داد که ساز و کار پرداخت این بیمه برای کرونا با بیمه بیکاری فعلی تفاوت دارد؛ چون با راه اندازی سامانه توسط وزارت کار و شناسایی مشمولان و ارسال لیست افراد از سوی تامین اجتماعی، مکانیسم واریز و درصد پرداخت مبلغ بیمه بیکاری کرونا، توسط سازمان برنامه و بودجه و از طریق خزانه‌داری کل صورت گرفت.

علت تعویق حقوق کارگران در دوران کرونا

شایان توجه است که واریزی مقرری بیمه بیکاری عده‌ای از متقاضیان مشمول این طرح به دلایلی نظیر اطلاعات اشتباه شماره شبا یا عدم تعلق شماره حساب به شخص متقاضی به تعویق افتاده است.

آن دسته از متقاضیان مشمول که تاکنونمقرری بیمه عدم اشتغال خود را به دلیل کرونای خود را دریافت نکرده‌اند، می‌توانند با تلفن ۱۴۲۰ سازمان تامین اجتماعی تماس بگیرند و از کارشناسان مسئول، اطلاعات لازم را دریافت دارند.

با توجه به عدم دسترسی برخی از افراد به این تلفن گویا، باز هم جاماندگانی وجود دارند که تاکنون شرح حالی از وضعیت خود ارائه نکرده‌اند. چنین افرادی می توانند به دفاتر پیشخوان و سپس به prkar.mcls.gov.ir مراجعه نمایند.اگر قبلا افرادی در سایت احراز هویت شده باشند، دیگر نیازی به مراجعه مجدد به دفاتر پیشخوان دولت ندارند و با ورود اطلاعات کاربری خود می توانند در سامانه مربوطه ثبت نام نمایند که مراحل آن را در بندهای قبلی این مقاله بیان کردیم.

عواقب بیمه بیکاری چیست؟

برخی این ترس را دارند که دریافت بیمه بیکاری در سن بازنشستگی آن‌ها تأثیر بگذارد. در حقیقت از آنجا که بیمه‌ای برای آن‌ها در نظر گرفته نمی‌شود، برای همین ممکن است که دیرتر بازنشسته بشوند. باید گفت که چنین چیزی صحت ندارد. مدت زمانی که شما تحت پوشش بیمه بیکاری قرار می‌گیرید، جزو سابقه حق بیمه‌تان حساب می‌شود. البته از آنجا که حقوق بازنشستگی متوسط دو سال آخر پرداخت حق بیمه است، برای همین توصیه می‌شود که در سال‌های آخر به هیچ وجه از بیمه بیکاری استفاده نکنید. همچنین اینکه در این بیمه خبری از دریافت پاداش و عیدی نیست. برای اینکه مستمری پرداختی در این مدت جنبه حمایتی از سازمان تأمین اجتماعی دارد.

آیا بیمه بیکاری بگیریم؟

در همه جوامع، بیکاری معضل بزرگ و منشا بسیاری از جرایم محسوب می‌گردد. قانون بیمه بیکاری مسئولیت هایی را برای کارفرما و دولت وضع می‌کند تا از میزان بحران های شخصی و اجتماعی بیکاران کاسته شود. کارفرمایان و کارآفرینان نیز باید به ایجاد شغل و به استخدام درآوردن نیروی فعال کشور و دولت نیز به اجرای طرح های اشتغال زا در راستای برنامه های توسعه ای خود پردازند تا همه دست در دست هم نرخ بیکاری را نزولی سازند.

کانال تلگرام کارگر 24
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 2 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.