تاریخ انتشار : دوشنبه 5 تیر 1402 - 9:10
کد خبر : 1067

تغییر کد کارگاه اثری در پرداخت پایه سنوات کارگران دارد؟

تغییر کد کارگاه اثری در پرداخت پایه سنوات کارگران دارد؟
تغییر کد کارگاه اثری در پرداخت پایه سنوات کارگران ندارد و کارفرما مکلف است بر مبنای تاریخ استخدام کارگر در همان کارگاه نیست به پرداخت پایه سنوات اقدام کند.

به گزارش کارگر ۲۴ به نقل از کارتابان؛ کارگاه از نظر ماده ۴ قانون کار محلی است فیزیکی که رابطه کارگری و کارفرمایی در آن شکل گرفته است.  در بند ۳ ماده ۲ قانون تامین اجتماعی کارگاه به عنوان محلی است که بیمه شده به دستور کارفرما یا نماینده او در آنجا کار می‌کند. در ادامه با این تعریف‌های قانونی به تاثیر تغییر کد کارگاه در پایه سنوات کارکنان و کارگران آن کارگاه پرداخته شده است.

سازمان تامین اجتماعی برای ثبت اطلاعات کارگاه‌ها شماره ای یکتا برای هر کارگاه تخصیص می‌دهد و ممکن است به مرور زمان و بروزرسانی‌ها و یا تغییرات در شرایط کارفرما کد کارگاهی تغییر یابد بدون اینکه در عمل از لحاظ فیزیکی تغییری در کارگاه رخ داده باشد.

پس ملاحظه می‌شود که کد کارگاه یک عدد است که تامین اجتماعی به کارگاه اختصاص می‌دهد و خود کارگاه فراتر از یک رقم و شناسه است. در بند ۲ بخشنامه مزد و حقوق سال ۱۴۰۱ و سال‌های گذشته (که ممکن است در بندهای دیگری قید شده باشد) ملاک پرداخت پایه سنوات اشتغال در کارگاه است. همانطور که در بالا هم اشاره شد منظور از کارگاه محل انجام کار است فارغ از اینکه این محل چه اسم و رسمی و یا شناسه و یا کدی داشته باشد. چه بسا در برخی موارد ممکن است کارگران کارگاهی بدون واریز بیمه و حتی دریافت کد کارگاه مشغول به کار باشند. عدم واریز بیمه تخلف کارفرما از ماده ۱۴۸ قانون کار است و این تخلف توجیه تخلفات بعدی مانند عدم پرداخت پایه سنوات نمی‌تواند باشد.

فراتر از تغییر کد کارگاه موضوع ماده ۱۲ قانون کار و ماده ۳۷ قانون تامین اجتماعی است. در این مواد هرگونه تغییر در مالکیت کارگاه اعم از فروش، اجاره، ادغام و … در رابطه قراردادی کارگرانی که قرارداد معتبر دارند موثر نبوده و کارفرما جدید قائم مقام تعهدات کارفرمای سابق شناخته می‌شود. در چنین مواردی نیز ممکن است با تغییر مالکیت کارگاه کد کارگاه نیز تغییر یابد در حالی که طبق مواد قانونی مزبور این تغییرات نباید باعث از بین رفتن تعهدات کارفرما سابق گردد.

با توجه به توضیحاتی که داده شد تغییر کد کارگاه اثری در پرداخت پایه سنوات کارگران ندارد و کارفرما مکلف است بر مبنای تاریخ استخدام کارگر در همان کارگاه نیست به پرداخت پایه سنوات اقدام کند.

وفق ماده ۳۶ قانون تامین اجتماعی و مقررات درآمدی مرتبط در حالت عادی مبنای پرداخت حق بیمه مزد و مزایای مشمول بیمه کارگران و کارکنان است. پایه سنوات (مزد پایه) نیز از موارد مشمول بیمه بوده و باید در پرداخت بیمه محاسبه شود. در صورتی که در سال گذشته حقوق و مزد کارگر مبلغ مشخصی در لیست بیمه درج شده باشد باید افزایش مزد سال جدید نسبت به مبلغ پرداختی سال گذشته اعمال شود و در غیر اینصورت مشمول جریمه خواهد شد.

کانال تلگرام کارگر 24
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 3 در انتظار بررسی : 2 انتشار یافته : ۱
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.