تاریخ انتشار : شنبه 8 مهر 1402 - 12:33
کد خبر : 3080

تغییر دستمزد و کاهش پرداخت حق بیمه

تغییر دستمزد و کاهش پرداخت حق بیمه
طبق دستورالعمل مربوطه،‌ بیمه‌شده مشاغل آزاد در حین بیمه‌پردازی می‌تواند نسبت به کاهش و یا افزایش دستمزد مبنای پرداخت حق‌ بیمه،‌ بار عایت سایر شرایط و ضوابط مربوط به سن و سابقه اقدام کند.

بیمه مشاغل آزاد آیا می توانم نسبت به تغییر دستمزد و کاهش پرداخت حق بیمه اقدام کنم؟

سال قبل با انتخاب مبنای دستمزد کسر حق بیمه به میزان سه برابر حداقل دستمزد، بیمه مشاغل آزاد شده ام. با توجه به اینکه بر اساس افزایش دستمزدها در سال جاری میزان حق بیمه پرداختی نیز افزایش می یابد، آیا می توانم نسبت به تغییر دستمزد و کاهش پرداخت حق بیمه اقدام کنم؟

به گزارش کارگر ۲۴ به نقل از آتیه نو؛ احمد فاضلی کارشناس سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به این سوال گفت: بله، طبق دستورالعمل مربوطه،‌ بیمه‌شده مشاغل آزاد در حین بیمه‌پردازی می‌تواند نسبت به کاهش و یا افزایش دستمزد مبنای پرداخت حق‌ بیمه،‌ با رعایت سایر شرایط و ضوابط مربوط به سن و سابقه اقدام کند.

نحوه تکمیل سوابق پرداخت حق بیمه به‌ صورت کسری از ماه

روش تکمیل سوابق پرداخت حق بیمه به‌ صورت کسری از ماه را در این مطلب بخوانید.

به گزارش کارگر ۲۴ به نقل از تسنیم؛ مشمولین این بخشنامه، افرادی هستند که به صورت پاره وقت (کسری از ماه) در کارگاه‌های مشمول قانون تأمین اجتماعی اشتغال به کار دارند و برای آنان در ماه موردنظر(حداقل یک روز) سابقه پرداخت حق بیمه لحاظ شده باشد.

شرایط پذیرش تقاضا: حداکثر سن پذیرش درخواست متقاضی تکمیل سوابق پرداخت حق بیمه برای مردان و زنان ۵۰ سال تمام در تاریخ ثبت تقاضا خواهد بود؛ درصورتی که سن متقاضی در زمان ثبت تقاضا بیش از سن مذکور باشد، پذیرش درخواست وی منوط به داشتن سابقه پرداخت حق بیمه قبلی معادل مازاد سنی مقرر خواهد بود. تمامی بیمه شدگان متقاضی که حداقل ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه را دارند، از اعمال شرط سنی معاف خواهند بود.

ارائه درخواست، عقد قرارداد و صدور برگ پرداخت حق بیمه کسری از ماه صرفاً در زمان حیات بیمه شده امکان پذیر است و انجام فرایندهای یادشده تحت هیچ شرایطی توسط بازماندگان مجاز نخواهد بود. در صورت صدور برگ پرداخت حق بیمه در زمان حیات بیمه شده، امکان پرداخت حق بیمه توسط بازماندگان تا پایان مهلت مقرر میسر است.

نحوه ارائه درخواست: ارائه درخواست توسط متقاضی و یا وکیل قانونی وی امکان پذیر خواهد بود. واحدهای اجرایی مکلفند بلافاصله پس از ثبت تقاضا حداکثر ظرف ۲ ماه از تاریخ ثبت درخواست، استحقاق یا عدم استحقاق بیمه شده(سن و سابقه) را به وی اعلام کنند و بیمه شده نیز باید حداکثر ظرف مدت یک ماه از تاریخ اعلام موافقت سازمان برای انعقاد قرارداد اقدام کند. مشروط بر اینکه از تاریخ ثبت درخواست تا عقد قرارداد بیش از ۳ ماه سپری نشده باشد. بدیهی است چنانچه به عللی ۳ ماه مهلت مقرر( ۲ ماه واحد اجرایی و یک ماه متقاضی) سپری شود، پذیرش تقاضا منوط به ارائه درخواست مجدد و رعایت سایر شرایط مقرر خواهد بود.

متقاضی مجاز به پرداخت حق بیمه کسری از ماه خود حداکثر از تاریخ ثبت درخواست به بعد بوده و کسری سوابق گذشته مربوط به قبل از درخواست به هیچ عنوان ملاک عمل و مشمول پرداخت نخواهد بود. همچنین وصول حق بیمه کسری از ماه برای ماه‌های بدون کارکرد(صفر) امکان ندارد.

متقاضیان مشمول می‌توانند با یک مرتبه ارائه درخواست و انعقاد قرارداد نسبت به تکمیل سوابق خود اقدام کنند و نیازی به تجدید قرارداد برای پرداخت کسری ماه‌های سال‌های آتی نخواهد بود.

مهلت و نحوه پرداخت حق بیمه: فقدان کارکرد یا عدم پرداخت حق بیمه کسری از ماه به مدت یک سال از تاریخ آخرین ماه پرداخت حق بیمه(حسب مورد توسط کارفرما یا متقاضی) موجب لغو قرارداد می‌شود که در این صورت پذیرش درخواست مجدد منوط به احراز شرایط سنی و سایر شرایط مقرر خواهد بود.

متقاضی می‌بایست از ابتدای آذرماه لغایت پایان بهمن ماه هر سال نسبت به اخذ برگ پرداخت و واریز حق بیمه شش ماهه نخست و از ابتدای خرداد سال بعد لغایت پایان مرداد ماه همان سال نسبت به اخذ برگ پرداخت و واریز حق بیمه شش ماهه دوم سال قبل به صورت یک جا اقدام کند.

در صورتی که متقاضی خارج از موعد مقرر نسبت به پرداخت حق بیمه اقدام کند، امکان پذیرش سوابق ناشی از آن میسر نخواهد بود و مبلغ پرداختی به وی مسترد می‌شود.

نرخ پرداخت حق بیمه و تعهدات بیمه ای: سهم حق بیمه متقاضی برای استفاده از تعهدات موضوع قانون تأمین اجتماعی و همچنین بابت حمایت‌های درمانی ماده (۳) قانون ( به استثنای غرامت دستمزد ایام بیماری و بارداری و کمک هزینه ازدواج موضوع بند »ج» و تبصره ذیل ماده مذکور) مجموعا ۲۷ درصد است. بر اساس ماده (۲۸) قانون تأمین اجتماعی علاوه بر نرخ حق بیمه مورد اشاره، به میزان ۳ درصد حق بیمه نیز به عهده دولت خواهد بود.

دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه: دستمزد روزانه مبنای محاسبه و پرداخت حق بیمه عبارت است از دستمزد روزانه همان ماهی که سابقه آن به اعتبار پرداخت حق بیمه به صورت کسری از ماه ایجاد شده است، مشروط بر اینکه از حداقل دستمزد مصوب شورایعالی کار کمتر و از حداکثر دستمزد مصوب بیشتر نباشد. ضمناً لازم است قبل از محاسبه دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه، از جمع آوری تمام سوابق بیمه شده اطمینان حاصل شود.

سایر موارد: سوابق ناشی از پرداخت حق بیمه کسری از ماه با توجه به عدم اشتغال بیمه شده در این مدت به عنوان سوابق سخت و زیان آور ملاک عمل نیست.

نوع بیمه این قبیل از بیمه شدگان تحت عنوان( تکمیل سوابق پرداخت حق بیمه به صورت کسری از ماه) خواهد بود.

در صورتی که متقاضی حق بیمه کسری از ماه را پرداخت کند، چنانچه محرز شود که همزمان به نحو دیگری دارای سابقه پرداخت حق بیمه نزد سازمان است، وجه پرداختی در دوره همپوشانی عینا به وی مسترد و سوابق ایجادی ناشی از آن حذف شود.

در صورتی که متقاضی حق بیمه کسری از ماه را پرداخت کند و به طور همزمان مشمول سایر صندوق‌های بیمه‌ای یا عناوین مشابه باشد، وجه پرداختی در دوره هم پوشانی به کسر حق بیمه سهم درمان (۲۷/۹)به وی مسترد می‌شود.

درصورتی که متقاضی حق بیمه کسری از ماه را پرداخت کند و بنا به عللی سابقه بیمه اجباری که مبنای محاسبه و پرداخت حق بیمه کسری از ماه بوده حذف شود، وجه پرداختی بابت ماه مربوطه به کسر حق بیمه سهم درمان(۲۷/۹) به وی مسترد می‌شود.

کانال تلگرام کارگر 24

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.