تاریخ انتشار : پنجشنبه 25 خرداد 1402 - 13:30
کد خبر : 699

ابلاغ دستورالعمل جدید آموزش ایمنی کارگران و کارفرمایان

ابلاغ دستورالعمل جدید آموزش ایمنی کارگران و کارفرمایان
در راستای بازنگری آیین نامه آموزش ایمنی کارفرمایان، کارگران و کارآموزان در شورای عالی حفاظت فنی و با هدف ایجاد وحدت رویه و نظام‌مند کردن خدمات آموزش ایمنی کار در سطح کشور، دستورالعمل جدید اجرایی از سوی معاونت روابط کار وزارت کار به ادارات کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی سراسر کشور ابلاغ شد.

به گزارش ایسنا، موضوع آموزش ایمنی کار به عنوان یکی از مهمترین راهکارهای ایمن سازی محیط کار، ارتقای بهره‌وری و صیانت از نیروهای انسانی و مادی کشور همواره سرلوحه ماموریت‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار داشته است.

با استناد به آیین‌نامه آموزش ایمنی کارفرمایان، کارگران و کارآموزان مصوب مورخ سال ۱۳۸۸ شورای عالی حفاظت فنی و اصلاحیه تاریخ ۱۴۰۱/۷/۱۸، مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار به عنوان مرجع ذیصلاح در ارائه خدمات آموزش ایمنی کار در کشور تعیین شده است.

بر همین اساس با استناد ماده ۹ آیین نامه موصوف، در راستای ایجاد وحدت رویه و نظام‌مند کردن خدمات آموزش ایمنی در سطح کشور دستورالعمل جدید آیین‌نامه آموزش ایمنی کارفرمایان، کارگران و کارآموزان تهیه شده و رعایت آن برای تمامی فراگیران، مجریان و مدرسان ذیصلاح آموزش و ذینفعان الزامی است؛ لذا این دستورالعمل با هدف نظام‌مندسازی آموزش‌های ایمنی کار در سطح کشور از طریق احراز صلاحیت آموزش‌دهندگان، نظارت بر کیفیت آموزش ایمنی کار در کشور تدوین شده است.

در راستای ابلاغ دستورالعمل جدید، زیر سامانه آموزش ایمنی کار راه‌اندازی شده و تمام اشخاص حقیقی و حقوقی متقاضی خدمات آموزشی از طریق سامانه پس از فرآیند احراز هویت باید نام کاربری، کلمه عبور و کد پیگیری جهت ورود به سامانه را دریافت کنند.

دوره‌های آموزش ایمنی کار شامل دوره‌های آموزش عمومی و تخصصی در سطح کشور که توسط مجریان ذیصلاح آموزش برگزار می‌شود که دوره‌های آموزش عمومی ایمنی کار: شامل دوره‌هایی است که به منظور آشنایی مقدماتی با انواع خطرات در محیط‌های کاری و مقررات، آیین‌نامه‌ها و راه‌های پیشگیری از حوادث ناشی از کار برگزار می‌شود.

دوره‌های آموزش تخصصی ایمنی کار نیز شامل دوره‌های آموزش ایمنی کار است که به منظور افزایش آگاهی و ارتقای سطح دانش ایمنی به صورت تخصصی متناسب با خطرات و نیازهای شغلی ارایه می‌شود.

کلیه کارگران، کارفرمایان و کارآموزان موظفند در دوره‌های بازآموزی عمومی و تخصصی که توسط مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار تعیین می‌شود شرکت کنند.

لینک دستورالعمل اجرایی آیین نامه آموزش کارفرمایان، کارگران و کارآموزان را از اینجا دریافت کنید.

کانال تلگرام کارگر 24

برچسب ها : ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 1 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.