تاریخ انتشار : جمعه 20 مرداد 1402 - 11:00
کد خبر : 2410

آیا ساعت کاری موظفی در روز ۷.۳۳ هست یا با تایم استراحت و غذا باید ۸ ساعت حساب شود؟

آیا ساعت کاری موظفی در روز ۷.۳۳ هست یا با تایم استراحت و غذا باید ۸ ساعت حساب شود؟
چنانچه در کارگاهی روزانه 40 دقیقه به عنوان زمان استراحت و صرف غذا تعلق می گیرد در این صورت کارگر باید روزانه 8 ساعت در کارگاه حضور داشته باشد.

ساعت کاری موظفی برابر با ماده ۵۱ قانون کار ۴۴ ساعت در هفته است. از طرفی روز جمعه نیز برابر با ۶۲ قانون کار تعطیل با مزد است. بنابراین ساعات کار موظفی ۴۴ ساعت باید در ۶ روز تکمیل گردد.

به گزارش کارگر ۲۴؛ اگر کارگری ساعات کاری مساوی در ۶ روز انجام دهد باید روزانه ۷ ساعت و ۲۰ دقیقه مشغول به کار شود. ۲۰ دقیقه معادل ۳۳ درصد یک ساعت است بنابراین در محاسبات جبری و استفاده از ماشین حساب به جای ۷ ساعت و ۲۰ دقیقه ۷.۳۳ باید استفاده گردد.

منظور از ساعات کار طبق ماده ۵۱ قانون کار مدتی است که کارگر کار مفید انجام می دهد. ساعات استراحت و صرف غذا جزو ساعات کاری نیست.

زمان استراحت و نهار مدت مشخصی در قانون کار ندارد و متناسب با زمانی که کارگر در عمل صرف این امور می نماید باید محاسبه شود. ممکن است در کارگاهی نیم ساعت باشد و در کارگاهی دیگر یک ساعت.

به عنوان مثال چنانچه در کارگاهی روزانه ۴۰ دقیقه به عنوان زمان استراحت و صرف غذا تعلق می گیرد در این صورت کارگر باید روزانه ۸ ساعت در کارگاه حضور داشته باشد.

کانال تلگرام کارگر 24

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 2 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.